Koronarografia to inwazyjna metoda obrazowania tętnic wieńcowych serca, która pozwala ocenić drożność naczyń zaopatrujących serce w krew. Do tętnic przy pomocy specjalnego cewnika wprowadza się środek kontrastowy, dzięki czemu naczynia są widoczne na aparaturze rejestrującej obraz przy pomocy promieniowania rentgenowskiego.
Lekarz kardiolog może zlecić koronarografię u pacjentów:
• mających objawy wskazujące na chorobę niedokrwienną serca,
• z rozpoznaną chorobą wieńcową,
• zawałem mięśnia sercowego
• nawrotem niedokrwienia po wcześniejszych zabiegach rewaskularyzacyjnych
• cierpiących na niewydolność serca o prawdopodobnej etiologii niedokrwiennej
• z tętniakiem aorty przed planowanym zabiegiem kardiochirurgicznym
• wadami zastawkowymi serca
• przed leczeniem kardiochirurgicznym choroby wieńcowej zakwalifikowanej do pomostowania tętnic wieńcowych (by-passów).
W zależności od obrazu badania podejmowana jest decyzja w sprawie dalszego leczenia.
Usługa realizowana jest w następujących placówkach:
Szpital PAKS w Ustroniu specjalizuje się w diagnostyce oraz leczeniu chorób serca nowoczesnymi metodami małoinwazyjnymi.
W klinice przeprowadzane jest szerokie spektrum zabiegów kardiochirurgicznych – od operacji klasycznych, poprzez zabiegi małoinwazyjne z wykorzystaniem techniki endowizyjnej, a kończąc na operacjach opartych o innowacyjną technologię sali operacyjnej hybrydowej.
PAKS w Dąbrowie Górniczej powstał, aby sprostać wyzwaniom kardiologicznym i nieść jak najszybciej pomoc pacjentom w Zagłębiu Dąbrowskim i jego okolicach.
Klinika umożliwia dostęp do nowoczesnych usług medycznych, przyczyniając się do poprawy skuteczności terapii schorzeń kardiologicznych. Zabiegi ratujące ludzkie życie są wykonywane w klinice przez całą dobę (dyżury 24-godzinne).
PAKS w Mielcu został utworzony w 2006 r. w należącym do miasta Szpitalu Powiatowym im. Edmunda Biernackiego w Mielcu. W Klinice wykonuje się zabiegi planowe oparte na jednodniowej hospitalizacji oraz kompleksowe leczenie miażdżycy naczyń wieńcowych.
Nyskie Centrum Sercowo-Naczyniowe jest placówką utworzoną w ramach sieci Polsko-Amerykańskich Klinik Serca, co gwarantuje powielenie skutecznego i sprawdzonego modelu organizacji leczenia chorych. Z uwagi na swoją lokalizację klinika od 2009 roku poprawia dostępność leczenia inwazyjnego dla ponad 200 tys. mieszkańców powiatu nyskiego oraz sąsiednich. Skróceniu ulega czas transportu do ośrodka, co bezpośrednio przekłada się na
Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca PAKS Małopolskie Centrum Sercowo Naczyniowe w Chrzanowie to jeden z pierwszych ośrodków w Polsce, w obrębie którego umieszczono oddział kardiologii inwazyjnej, chirurgii naczyniowej oraz pracownię rezonansu magnetycznego.
PAKS w Tychach zajmuje się przede wszystkim diagnostyką i leczeniem chorych z zaburzeniami rytmu serca przy zastosowaniu elektrofizjologii i elektrostymulacji – czyli zabiegów elektrofizjologicznych, pozwalających zidentyfikować i leczyć interwencyjnie chorych z groźnymi arytmiami.
PAKS w Bełchatowie umożliwia dostęp do nowoczesnych usług medycznych, przyczyniając się do poprawy skuteczności terapii schorzeń kardiologicznych. Lokalizacja pozwala skrócić czas transportu chorych w regionie Polski centralnej do leczenia zabiegowego, co ma podstawowe znaczenie dla wyników leczenia chorób serca.
PAKS w Zgierzu zapewnia pacjentom dostęp do nowoczesnych usług medycznych, w tym do leczenia niechirurgicznymi technikami przezskórnymi. W ramach oddziału realizowany jest program leczenia świeżego zawału i niestabilnej choroby wieńcowej.
PAKS w Augustowie specjalizuje się przeprowadzaniu zabiegów z zakresu kardiologii, radiologii zabiegowej, elektrofizjologii i elektroterapii, rehabilitacji kardiologicznej.
PAKS w Suwałkach wyposażony jest w 14 łóżek (w tym łóżka intensywnego nadzoru kardiologicznego). Wszystkie łóżka pacjentów na Oddziale Kardiologii podłączone są do centralnego systemu 24-godzinnego monitorowania parametrów życiowych, znajdującego się w Sali Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego. Pacjenci przyjmowani są na Oddział na postawie skierowania na zabieg planowy oraz w trybie nagłym – ostry zespół wieńcowy.
NZOZ Łęczyckie Centrum Kardiologii Inwazyjnej i Angiologii rozpoczęło działalność 1 marca 2010 r. i od tego czasu pełni 24 – godzinny dyżur hemodynamiczny.