Placówka w Drawsku Pomorskim to strategiczny punkt medyczny na mapie regionu, który zapewnia pomoc dla mieszkańców sześciu powiatów oraz turystów odwiedzających Pojezierze Drawskie i żołnierzy stacjonujących w obrębie poligonu drawskiego. Drawski Szpital dysponuje oddziałem ratunkowym, oddziałem intensywnej terapii i anestezjologii, oddziałem chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej, chirurgii urazowej-ortopedycznym, oddziałem ginekologiczno-położniczym, neonatologicznym, pediatrycznym, a także kardiologicznym z pododdziałem intensywnego nadzoru kardiologicznego. Placówka posiada również własny POZ, Nocną i Świąteczną Opiekę Zdrowotną, pracownie i laboratoria diagnostyczne oraz zakład diagnostyki radiologicznej. Działa tutaj Szkoła Rodzenia, a także wdrażane są liczne programy profilaktyczne.
O Szpitalu można przeczytać więcej tutaj
W klinice przeprowadzane jest szerokie spektrum zabiegów kardiochirurgicznych – od operacji klasycznych, poprzez zabiegi małoinwazyjne z wykorzystaniem techniki endowizyjnej, a kończąc na operacjach opartych o innowacyjną technologię sali operacyjnej hybrydowej.
Bielski oddział PAKS specjalizuje się w wideoskopowych technikach operacyjnych. Posiada nowoczesny sprzęt, który umożliwia m.in. wykonywanie małoinwazyjnych operacji pomostowania wieńcowego, naprawy zastawki mitralnej i trójdzielnej, korekcji wad wrodzonych, czy pobierania żyły odpiszczelowej.
Jedna z dwóch sal operacyjnych – sala hybrydowa – posiada stacjonarny angiograf, wyposażony w rentgenowskie ramię „C“, w pełni zintegrowane ze stołem operacyjnym, dzięki któremu interdyscyplinarny zespół kardiochirurgiczno-kardiologiczny może przeprowadzać innowacyjne operacje implantacji zastawek aortalnych (TAVI, PAVTI), naprawy zastawek mitralnych, endowizyjne operacje naczyń wieńcowych i hybrydowe operacje tętniaków aorty oraz wad strukturalnych serca.
Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca w Bielsku-Białej są wiodącą w Polsce placówką pod względem wyników leczenia kardiochirurgicznego. Nadzór merytoryczny nad działalnością kliniki pełni wybitny kardiochirurg, prof. dr hab. n. med. Andrzej Bochenek.
To zabieg wszczepienia stentu powlekanego lekiem, DES (Drug Eluting Stents). Stenty typu DES pełniąc rolę podporową umożliwiają jednocześnie lokalne, wybiórcze działanie substancji leczniczej w miejscu występowania zmiany. W chwili obecnej rutynowo stosuje się stenty powlekane lekiem.
Inwazyjne metody diagnostyczne pozwalające na jakościową i ilościową ocenę rozległości zmian miażdżycowych w tętnicach wieńcowych, które dostarczają istotnych informacji w planowaniu i optymalizacji leczenia:
1. IVUS – ultrasonografia wewnątrznaczyniowa (intravascular ultrasound)
IVUS to wewnątrznaczyniowe badanie...
Koronarografia to inwazyjna metoda obrazowania tętnic wieńcowych serca, która pozwala ocenić drożność naczyń zaopatrujących serce w krew. Do tętnic przy pomocy specjalnego cewnika wprowadza się środek kontrastowy, dzięki czemu naczynia są widoczne na aparaturze rejestrującej obraz przy pomocy promieniowania...
U pacjentów z ciężką, objawową wadą zastawkową serca postępowaniem z wyboru jest leczenie zabiegowe. W zależności od rodzaju wady i jej zaawansowania wykonywane są zabiegi naprawcze własnej zastawki (tzw. plastyka zastawki) lub, gdy taki zabieg nie jest możliwy, zniszczoną zastawkę wymienia się na nową.
Istnieją dwa...
U pacjentów z ciężką, objawową wadą zastawkową serca postępowaniem z wyboru jest leczenie zabiegowe. W zależności od rodzaju wady i jej zaawansowania wykonywane są zabiegi naprawcze własnych 2 zastawek (tzw. plastyka zastawki) lub, gdy taki zabieg nie jest możliwy, zniszczoną zastawkę wymienia się na nową.
Istnieją...
Małoinwazyjne pomostowanie tętnic wieńcowych (Mini MV) to zabieg wykonywany bez użycia krążenia pozaustrojowego. Najczęściej wykonuje się niewielkie cięcie około 8-10 cm. Zabieg ten wykonywany jest w przypadku stwierdzenia pojedynczych zmian w lewej lub prawej tętnicy wieńcowej, rozpoznania dodatkowych obciążeń...
Rotablacja (aterektomia rotacyjna) to metoda poszerzania naczyń wieńcowych za pomocą specjalnego wiertła z diamentową końcówką. Stosuje się ją u pacjentów, u których zmiany miażdżycowe są tak zwapniałe, że tradycyjna metoda angioplastyki nie jest możliwa do zastosowania lub nie przynosi spodziewanych...
Oprócz klasycznych zabiegów kardiochirurgicznych z otwarciem klatki piersiowej dostępne są również metody tzw. małoinwazyjne, w tym zabiegi wewnątrznaczyniowe. W ich trakcie przy pomocy specjalnego sprzętu medycznego podejmuje się próby zabiegów naprawczych. Przykładem takiego typu zabiegu, który z powodzeniem jest...
Wszystkie metody leczenia choroby niedokrwiennej serca mają na celu poprawę przepływu krwi przez zwężone naczynia wieńcowe, a co za tym idzie poprawę ukrwienia serca. Wszczepienie by-passów, czyli pomostów aortalno-wieńcowych, jest jedną z metod leczenia zaawansowanej choroby niedokrwiennej serca. Jest to operacja...
- lek. med. Mariusz Truszczyński
specjalista kardiolog, specjalista chorób wewnętrznych
- dr n. med. Zygmunt Romanowski
Ordynator Oddziału Pediatrycznego i Pododdziału Neonatologicznego
- Robert Zawadzki
lekarz specjalista medycyny ratunkowej
- Jacek Poniewierski
lekarz specjalista chirurgii naczyniowej
- Artur Bednarz
lekarz specjalista ortopedia i traumatologia narządu ruchu
- Barbara Kiełb-Nagórska
lekarz specjalista chorób wewnętrznych
- Jerzy Łokociejewski
lekarz specjalista położnictwa i ginekologii
- Magdalena Nowak
specjalistka anestezjologii i intensywnej terapii
- Adrianna Morawietz
specjalistka pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki – pielęgniarka oddziałowa
Co zabrać ze sobą na konsultację?
- dokumentację medyczną (karty informacyjne ze szpitala, poprzednie badania – USG serca, testy wysiłkowe),
- jeśli konsultacja dotyczy nadciśnienia – własne pomiary ciśnienia wykonywane codziennie 1-2 tygodnie przed wizytą,
- jeżeli była wykonywana koronarografia, zabiegi wieńcowe lub inne naczyniowe – należy przynieść zapis zabiegu na CD lub DVD (dla porównania stanu obecnego z minionym),
- listę stosowanych leków,
- bieżące wyniki badań (zwłaszcza lipidogram, kreatynina, jonogram, TSH).
Poradnie i pracownie
- Poradnia kardiologiczna
- Poradnia kontroli stymulatorów/rozruszników/kardiowerterów