Rotablacja (aterektomia rotacyjna) to metoda poszerzania naczyń wieńcowych za pomocą specjalnego wiertła z diamentową końcówką. Stosuje się ją u pacjentów, u których zmiany miażdżycowe są tak zwapniałe, że tradycyjna metoda angioplastyki nie jest możliwa do zastosowania lub nie przynosi spodziewanych efektów.
Rotablacja polega na usunięciu uwapnionych złogów miażdżycowych, powodujących zwężenie tętnic wieńcowych. Do rozwierconej tętnicy wprowadza się stent pokryty lekiem, które minimalizują ryzyko nawrotu zwężenia. Głowica do rotablacji wprowadzana jest najczęściej poprzez nakłucie tętnicy promieniowej lub udowej.
Usługa realizowana jest w następujących placówkach:
Szpital im. Matki Teresy z Kalkuty zapewnia podstawową oraz specjalistyczną opiekę medyczną mieszkańcom powiatu drawskiego i okolic. W leczeniu pacjentów staramy się podejść do każdego potrzebującego w sposób indywidualny, aby zapewnić najlepszą możliwą pomoc medyczną.
W klinice przeprowadzane jest szerokie spektrum zabiegów kardiochirurgicznych – od operacji klasycznych, poprzez zabiegi małoinwazyjne z wykorzystaniem techniki endowizyjnej, a kończąc na operacjach opartych o innowacyjną technologię sali operacyjnej hybrydowej.
PAKS w Dąbrowie Górniczej powstał, aby sprostać wyzwaniom kardiologicznym i nieść jak najszybciej pomoc pacjentom w Zagłębiu Dąbrowskim i jego okolicach.
Klinika umożliwia dostęp do nowoczesnych usług medycznych, przyczyniając się do poprawy skuteczności terapii schorzeń kardiologicznych. Zabiegi ratujące ludzkie życie są wykonywane w klinice przez całą dobę (dyżury 24-godzinne).
PAKS w Mielcu został utworzony w 2006 r. w należącym do miasta Szpitalu Powiatowym im. Edmunda Biernackiego w Mielcu. W Klinice wykonuje się zabiegi planowe oparte na jednodniowej hospitalizacji oraz kompleksowe leczenie miażdżycy naczyń wieńcowych.
Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca PAKS Małopolskie Centrum Sercowo Naczyniowe w Chrzanowie to jeden z pierwszych ośrodków w Polsce, w obrębie którego umieszczono oddział kardiologii inwazyjnej, chirurgii naczyniowej oraz pracownię rezonansu magnetycznego.
PAKS w Tychach zajmuje się przede wszystkim diagnostyką i leczeniem chorych z zaburzeniami rytmu serca przy zastosowaniu elektrofizjologii i elektrostymulacji – czyli zabiegów elektrofizjologicznych, pozwalających zidentyfikować i leczyć interwencyjnie chorych z groźnymi arytmiami.
PAKS w Zgierzu zapewnia pacjentom dostęp do nowoczesnych usług medycznych, w tym do leczenia niechirurgicznymi technikami przezskórnymi. W ramach oddziału realizowany jest program leczenia świeżego zawału i niestabilnej choroby wieńcowej.
PAKS w Augustowie specjalizuje się przeprowadzaniu zabiegów z zakresu kardiologii, radiologii zabiegowej, elektrofizjologii i elektroterapii, rehabilitacji kardiologicznej.