function custom_facebook_pixel() { if (is_page('kariera') || is_single('kariera')) { ?> Przejdź do treści Wyszukiwarka Kontakt
Na co zwrócić uwagę po zabiegu angioplastyki wieńcowej i jakie mogą wystąpić problemy?

Na co zwrócić uwagę po zabiegu angioplastyki wieńcowej i jakie mogą wystąpić problemy?

Najważniejsze znaczenie po przebytym zabiegu angioplastyki ma regularne stosowanie leków. Wtym okresie dochodzi do gojenia się ściany tętnicy, co wymaga stosowania leków hamujących przyklejanie się płytek krwi do ściany leczonej tętnicy i stentu (oczywiście w przypadku gdy był on implantowany), zwykle przez okres 6 do 12 miesięcy. W ten sposób zapobiega się zjawisku tzw. zakrzepicy w stencie, polegającym na nagłym zamknięciu światła w stencie przez zakrzep i zatrzymaniu przepływu krwi, co prowadzi do zawału serca. W związku z tym, nie należy samodzielnie odstawiać przepisanych przez lekarza leków. Równie ważne jest, aby przed planowanymi operacjami i bardziej złożonymi zabiegami stomatologicznymi poinformować lekarza o przyjmowaniu tych leków.

 

W przypadku jednoczasowego stosowania leków przeciwpłytkowych z innymi lekami rozrzedzającymi krew, sporadycznie może dochodzić do przedłużonego krwawienia w miejscu skaleczeń.

 

Pamiętaj aby niezwłocznie poinformować lekarza w przypadku nadmiernych i trudnych do opanowania krwawień lub pojawienia się czarnych, tzw. „smolistych stolców”, które mogą świadczyć o krwawieniu z górnego odcinka przewodu pokarmowego.

 

W pierwszych dniach/tygodniach po zabiegu należy zwracać szczególną uwagę na miejsce nakłucia tętnicy. Niekiedy w tym miejscu może być odczuwalne niewielkie drętwienie, mrowienie czy ból – zwykle objawy te mijają samoistnie w ciągu kilku dni po zabiegu. W przypadku utrzymującego się lub nasilającego bólu, drętwienia czy ucisku należy zgłosić się na konsultację do lekarza.

 

Podobnie uczynić należy w przypadku nowopowstałego po wypisie (lub stale powiększającego się) krwiaka. Pamiętaj jednak, iż zmiana koloru krwiaka to naturalny proces związany z rozpadem hemoglobiny – głównego składnika krwi i nie wymaga to interwencji medycznej.

Realizujemy świadczenia w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia

Copyright ©2020 All rights reserved | Created by nFinity