Zażegnanie kryzysu w transplantologii, poradnictwo genetyczne, leczenie z użyciem bakteriofagów, bioreaktory kości czy wykorzystanie rzeczywistości wirtualnej w leczeniu – to tylko kilka z pomysłów młodych pasjonatów na rozwój medycyny. Prezentacje na temat wizji branży medycznej w 2050 roku stanowiły jeden z elementów III Warsztatów Kardiologicznych organizowanych przez Grupę American Heart of Poland w Bielsku-Białej dla uczniów z sześciu śląskich szkół.
Warsztaty dla licealistów to inicjatywa, której celem jest wspieranie młodych ludzi w rozwijaniu ich pasji do medycyny oraz zachęcanie do związania swojej kariery z zawodem lekarza. W ramach spotkania uczestnicy mogą na własne oczy poznać pracę specjalistów z Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Bielsku-Białej – biorą udział w operacjach, obserwują, jak wykonuje się różnego rodzaju badania, a nawet uczą szycia chirurgicznego. W trzeciej edycji tego wydarzenia wzięło udział kilkunastu laureatów Konkursu Chorób Sercowo-Naczyniowych z liceów w Tychach, Katowicach oraz Bielsku-Białej.
– Dzięki warsztatom możemy pokazać młodym ludziom naszą codzienną pracę na oddziale, wspierać ich w poszerzaniu swojej wiedzy i rozwijaniu pasji do medycyny. Tym samym już na tak wczesnym etapie możemy dokładać swoją cegiełkę do kształcenia przyszłych pokoleń lekarzy – wyjaśniał jeden z głównych inicjatorów tego projektu prof. dr hab. n. med. Krzysztof Milewski, ordynator Oddziału Kardiologii i dyrektor Ośrodka Kardiologiczno-Kardiochirurgicznego Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Bielsku Białej, Grupa American Heart of Poland.
Wśród atrakcji przygotowanych dla uczniów znalazło się obserwowanie i omawianie takich procedur i zabiegów jak np. koronarografia, angioplastyka wieńcowa, echo serca, proces wymiany zastawki, operacja wszczepienia bypassów. Oddzielny panel został poświęcony kursowi pierwszej pomocy. Młodzi entuzjaści medycyny mieli również niepowtarzalną okazję do rozmów i zadawania pytań wybitnym specjalistom z zakresu kardiologii i kardiochirurgii, w tym m.in. prof. dr. hab. n. med. Andrzejowi Bochenkowi, współzałożycielowi Grupy American Heart of Poland. Z kolei o możliwościach nauki na kierunkach medycznych opowiadali przedstawiciele Akademii Śląskiej.
– Nauka i medycyna stanowią takie dziedziny, w których niezwykle ważne jest stawianie na rozwój młodych talentów. Jesteśmy dumni, że młodzi ludzie mają w Bielsku-Białej taką możliwość i mamy nadzieję, że w przyszłości zasilą oni grono wybitnych lekarzy w tym regionie – podkreślił zastępca naczelnika Wydziału Polityki Społecznej Miasta Bielska-Białej Bartłomiej Łukosz.
W ramach spotkania uczniowie mogli nie tylko poznawać pracę lekarzy, ale również podzielić się swoimi własnymi koncepcjami na temat tego, jak ich zdaniem będzie wyglądać medycyna za 30 lat. Jak podkreślają organizatorzy warsztatów, było to wyjątkowe doświadczenie obserwować, w jakich kierunkach rozwijają się pomysły młodych ludzi i jak nietuzinkowe są ich spostrzeżenia w tym zakresie.
Wśród głównych problemów zdrowotnych, z którymi nasze społeczeństwo może się zmagać w przyszłości, licealiści wskazywali m.in. na otyłość i jej konsekwencje, problemy ze słuchem, infekcje bakteryjne, lekomanię, antybiotykoodporność.
Rozwój medycyny jest dla nich natomiast ściśle powiązany z odkryciami nowoczesnych technologii. Według prezentowanych koncepcji w przyszłości będziemy m.in. korzystać z gogli do wirtualnej rzeczywistości dla złagodzenia dolegliwości bólowych, nowoczesne aplikacje pomogą nam uniknąć niepożądanych reakcji między lekami, opieką w szpitalach będą mogły się zajmować innowacyjne roboty usługowe, a krew, leki i defibrylatory transportowane będą przez drony.
Zdaniem nastolatków nowoczesne technologie będą stanowić również klucz do zażegnania kryzysu w transplantologii. Pomogą nam w tym takie rozwiązania jak np. druk organów w 3D czy hodowla narządów w warunkach laboratoryjnych. Dużego wsparcia w walce o ludzkie zdrowie licealiści upatrują również w rozwoju badań genetycznych i terapiach komórkami macierzystymi.