Jaka jest istota stentów? Dlaczego są tak znaczące w kontekście choroby niedokrwiennej serca?

Jak leczy się chorobę niedokrwienną serca? Wszystko, co należy wiedzieć o stentach. 

 

Stenty – niewielkie rurki wykonane z metalu, które pełnią rolę niezwykle istotnych rusztowań. Ich zadaniem jest rozszerzanie naczyń krwionośnych, które uległy chorobowym zmianom. Zastosowanie ich było prawdziwym przełomem w kardiologii interwencyjnej, są skutecznym sposobem walki z chorobą niedokrwienną stanowiąc zabezpieczenie przed groźnym zwężeniem naczyń.

 

Jaka jest istota stentów? Dlaczego są tak znaczące w kontekście choroby niedokrwiennej serca? Co każdy pacjent powinien wiedzieć, przed tego typu zabiegiem z zakresu angioplastyki? Czy po przeprowadzeniu procedury stentowania istnieją ryzyka związane z ewentualnymi powikłaniami? Wyjaśnia doktor Karol Sanecki, kardiolog Grupa American Heart of Poland.

 

Stenty to metalowe rurki (najczęściej wykonane są z platyny, kobaltu, chromu) o kształcie walca i strukturze siateczki, która umożliwia ich prawidłowe wpasowanie do naczynia. Zabieg wszczepienia takich protez, najczęściej odbywa się w znieczuleniu miejscowym, a najczęstszym miejscem wykonania procedury jest tętnica promieniowa powyżej nadgarstka, tętnica udowa w pachwinie lub tętnica ramienna powyżej stawu łokciowego. Do serca wprowadza się specjalnie wyprofilowane cewniki i cienkie jak włos metalowe druty tzw. prowadnice wieńcowe, po których jak po szynie do chorego naczynia dostarcza się stenty – wyjaśnia kardiolog Grupa American Heart of Poland.

 

Jak w każdym zabiegu medycznym, również tutaj istnieje ryzyko związane z możliwymi powikłaniami.

 

– Częstość powikłań, zwłaszcza poważnych nie przekracza 1% całości wykonywanych zabiegów. Ryzyko pojawienia się powikłań zależy również od wieku i stanu pacjenta oraz obecności chorób współistniejących. W niewielkim stopniu, może dojść do uszkodzenia tętnic, zaburzenia rytmu serca, udaru mózgu lub niewydolności nerek. Na poziomie 10% w perspektywie 10 lat od zabiegu może pojawić się również restenoza czyli powtórne zarastanie naczyń. Wówczas pacjent może zaobserwować u siebie pogorszenie stanu zdrowia w postaci dolegliwości w klatce piersiowej, osłabienia, mniejszej tolerancji wysiłku – informuje ekspert American Heart of Poland.

 

W przypadku zaobserwowania takich objawów, ważne jest, aby niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

 

– Lekarz przeprowadzi adekwatną diagnostykę ambulatoryjną, włączając w to takie badania jak EKG, test wysiłkowy, echokardiografię czy scyntygrafię serca. W przypadku uzasadnionych wątpliwości, pacjent może zostać skierowany do Oddziału Kardiologicznego w celu dalszej diagnostyki, w tym ewentualnej kontrolnej koronarografii.

 

Osoby, które przebyły zabieg implantacji stentu do tętnicy wieńcowej, stanowią dużą i wciąż rosnącą grupę chorych.

 

– Ogromnym plusem jest to, że po zabiegu implantacji stentu, pacjenci mogą wrócić do aktywności fizycznej już klika dni po opuszczeniu szpitala. Wyjątkiem jest tu oczywiście ostry zawał mięśnia sercowego, po przebyciu, którego chorzy są kierowani na wczesną rehabilitację kardiologiczną, a aktywność fizyczna jest dostosowywana indywidualnie dla każdego pacjenta- dodaje Karol Sanecki, American Heart of Poland.

 

Aby leczenie okazało się skuteczne na wiele lat, chory powinien przestrzegać kilka ważnych zasad

 

– Pacjent musi regularne stosować leki i systematycznie kontrolować swój stan zdrowia (pomiar ciśnienia tętniczego krwi, poziomu glukozy i cholesterolu). Niezwykle istotnym elementem udanej terapii jest wprowadzenie zdrowego stylu życia, na który składają się m.in. odpowiednia dieta bogata w warzywa i owoce, zaprzestanie palenia papierosów oraz regularna aktywność fizyczna. Każdy dzień pacjenta wg. powyższych zasad, to kolejny krok do utrzymania zdrowia przez jak najdłuższy czas – podsumowuje doktor.