Uzdrowisko Ustroń zabezpiecza dostawy solanki – zakończył się skomplikowany proces rekonstrukcji otworu wydobywczego

Należące do Grupy American Heart of Poland Uzdrowisko Ustroń słynie m.in. ze swojej solanki, która dzięki swoim właściwościom prozdrowotnym posiada szerokie zastosowanie lecznicze . Mało kto jednak wie, że wydobywanie tego cennego surowca wymaga skomplikowanych procesów technologicznych. W Uzdrowisku Ustroń po raz pierwszy od 50 lat przeprowadzono właśnie jeden z nich – rekonstrukcję otworu wydobywczego. O szczegóły tego procesu zapytaliśmy Jana Waligórę – kierownika Zakładu Górniczego w Uzdrowisku Ustroń.

 

Początki wykorzystania solanki w ustrońskim uzdrowisku sięgają 1968 roku, kiedy to w Ustroniu Zawodziu rozpoczęto poszukiwania tego cennego surowca. Dzisiaj uważana jest ona za jedną z najlepszych w Europie dzięki swojej wysokiej mocy mineralizacji, a jej właściwości lecznicze potwierdza certyfikat Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Swoje dobroczynne właściwości zawdzięcza bogatemu składowi, w którym znajdziemy wapń, magnez, sód, potas, kwas metaborowy, kwas meta krzemowy, chlorki, siarczany, wodorowęglany, bromki i jodki.

 

W Uzdrowisku Ustroń solanka jest wykorzystywana przede wszystkim w balneoterapii. Kąpiele w solance działają przeciwzapalnie, przeciwbólowo, antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Są cennym wsparciem w leczeniu alergii, łagodzeniu bólów mięśni i stawów oraz normalizacji ciśnienia krwi. Wspierają również odchudzanie i proces usuwania toksyn z organizmu, obniżają napięcia nerwowe i ułatwiają zasypianie. Z ustrońskiej wody leczniczej korzysta również tężnia solankowa w Ustroniu, a jej dobroczynny wpływ na skórę stał się podstawą do stworzenia serii PELO kosmetyków.

 

Dla zachowania najwyższych standardów solanki, jest ona regularnie badana zgodnie z przepisami prawa geologicznego i górniczego. Prowadzony jest również jej ścisły monitoring ilościowy i jakościowy. To jednak nie wszystko. Aby dostawy tego cenna surowca utrzymywały się na odpowiednim poziomie, niezbędne są prace nad zachowaniem odpowiedniej wydajności odwiertu, z którego jest ona pobierana. Na przełomie września i października tego roku Uzdrowisko Ustroń należące do Grupy American Heart of Poland przeprowadziło w tym celu skomplikowany zabieg rekonstrukcji odwiertu.

 

– Prace wykonywane były na odwiercie U-3A, zlokalizowanym niedaleko budynku Uzdrowiskowego Instytutu Zdrowia. Z biegiem czasu, w wyniku wieloletniej pracy odwiertu ujęcie zostało zakolmatowane – czyli zatkane przez czop powstały na kilku odcinkach tego prawie 2 km otworu. Jego utworzenie to naturalny proces w trakcie trwania eksploatacji, wynikający prawdopodobnie z osadzania się tlenku żelaza – tłumaczy Jan Waligóra.

 

Na skutek zaczopowania zmniejszyła się drożność odwiertu, przez co z otworu można było wypompowywać mniej uzdrowiskowej wody. Od roku 1972 w odwiercie U-3A taki proces wykonywany był po raz pierwszy i wiązał się z rozbudowanymi pracami technologicznymi. Uzdrowisko Ustroń posiada nawet swój zakład górniczy, który taki zabieg nadzoruje.

 

– Proces rekonstrukcji odwiertu trwał około dwóch tygodni. Polegał on przede wszystkim na rozwierceniu powstałego czopa. Wykonuje się to urządzeniem typu wiertnica o uciągu głowicy 80 ton. Przewierca się przeszkodę za pomocą świdra trójosiowego, wprowadzając go w obrót pod naciskiem ok 300-400 kg – wyjaśnia kierownik Zakładu Górniczego.

 

Obecnie prace zostały już zakończone, a rekonstrukcja otworu przywróciła mu pierwotną sprawność. Oznacza to, że potrzeby kuracjuszy Uzdrowiska Ustroń pozostaną w pełni zabezpieczone na kolejne lata.