Żylaki w metodzie klasycznej usuwa się z drobnych nacięć skóry z użyciem specjalnych haczyków i szczypczyków. Rany po zabiegu zszywa się lub zamyka za pomocą plastrów (stripów). Po zabiegu na kończynę zakłada się opatrunek uciskowy (pończocha).
Na początku zabiegu wykonuje się nacięcie w pachwinie, gdzie żyła odpiszczelowa uchodzi (wpada) do żył głębokich. Naczynie się przecina i podwiązuje koniec od strony żył głębokich. Następnie wykonuje się drugie nacięcie skóry ponad żyłą (w zależności od rozległości zmian: albo w okolicy kolana, albo w okolicy kostki). Do żyły wprowadza się długą metalową sondę i za jej pomocą wyciąga się żyłę (czynność tę określa się mianem strippingu).
Usługa realizowana jest w następujących placówkach:
Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca PAKS Małopolskie Centrum Sercowo Naczyniowe w Chrzanowie to jeden z pierwszych ośrodków w Polsce, w obrębie którego umieszczono oddział kardiologii inwazyjnej, chirurgii naczyniowej oraz pracownię rezonansu magnetycznego.
PAKS w Rzeszowie specjalizuje się w leczeniu chorób naczyń. Świadczenia medyczne obejmują diagnostykę i leczenie pacjentów ze schorzeniami naczyń tętniczych i żylnych. W klinice przeprowadzane są wszystkie operacje z zakresu chirurgii naczyniowej, zarówno klasyczne, jak i wewnątrznaczyniowe dotyczące układu tętniczego i żylnego.