Badanie elektrofizjologiczne jest badaniem małoinwazyjnym. To oznacza, że aby przeprowadzić badanie, lekarz musi wprowadzić specjalny cewnik do naczyń krwionośnych i dalej do serca. Przez cewnik wprowadza się elektrody (z reguły 3 do 5), które wysyłają impulsy elektryczne do serca. Za pomocą specjalnej aparatury odczytuje się odpowiedź elektryczną poszczególnych części serca. Badanie przeprowadza się w sedacji („płytkie” znieczulenie) Cewnikowanie serca przeprowadza się pod kontrolą obrazu rentgenowskiego, który lekarz obserwuje na monitorze. Kiedy cewnik jest we właściwym miejscu, wprowadza się przez niego elektrody, które wysyłają impulsy elektryczne. Stymulują one serce, aby wywołać zaburzenia rytmu w kontrolowanych warunkach. Dzięki temu, lekarz może ocenić bardzo precyzyjnie aktywność elektryczną mięśnia sercowego. Badanie elektrofizjologiczne można porównać do bardzo rozbudowanego badania EKG, ale przeprowadzanego „od środka” serca. Po wykonaniu „mapy elektrycznej” serca, lekarz usuwa elektrody i cewnik, a na miejsce wkłucia zakładany jest opatrunek. Całe badanie trwa z reguły od 1 do 4 godzin.
Usługa realizowana jest w następujących placówkach:
Klinika umożliwia dostęp do nowoczesnych usług medycznych, przyczyniając się do poprawy skuteczności terapii schorzeń kardiologicznych. Zabiegi ratujące ludzkie życie są wykonywane w klinice przez całą dobę (dyżury 24-godzinne).
PAKS w Mielcu został utworzony w 2006 r. w należącym do miasta Szpitalu Powiatowym im. Edmunda Biernackiego w Mielcu. W Klinice wykonuje się zabiegi planowe oparte na jednodniowej hospitalizacji oraz kompleksowe leczenie miażdżycy naczyń wieńcowych.
PAKS w Tychach zajmuje się przede wszystkim diagnostyką i leczeniem chorych z zaburzeniami rytmu serca przy zastosowaniu elektrofizjologii i elektrostymulacji – czyli zabiegów elektrofizjologicznych, pozwalających zidentyfikować i leczyć interwencyjnie chorych z groźnymi arytmiami.