Do rozpoznania wzoru spożywania alkoholu można posłużyć się Testem Rozpoznawania Zaburzeń Związanych z Piciem Alkoholu (ang. AUDIT – The Alkohol Use Disorders Identification Test Consumption), opracowanym przez Światową Organizację Zdrowia. Spożywanie alkoholu może wpływać na zdrowie i wchodzić w interakcje z niektórymi lekami oraz metodami leczenia, dlatego ważne jest, aby odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących spożywania alkoholu.
Wyniki i Interpretacja
Picie o niskim poziomie ryzyka
Ryzykowne spożywanie alkoholu
Szkodliwe picie alkoholu
Podejrzenie uzależnienia od alkoholu
Opis
Z perspektywy oceny ryzyka związanego z konsumpcją alkoholu, niebezpieczne jest także spożywanie dużych ilości alkoholu w jednym okresie, nawet jeśli ma to miejsce okazjonalnie. Okazjonalne upijanie się, które jest uznawane za przyczynę niektórych problemów zdrowotnych, definiowane jest jako spożycie co najmniej 60 g alkoholu w jednej okazji. Reakcje organizmów różnych osób na alkohol mogą się znacząco różnić, dlatego dla niektórych osób określona ilość alkoholu będzie bezpieczna, a dla innych może okazać się bardzo szkodliwa. Żadne limity nie gwarantują ochrony przed uzależnieniem, ale ich znajomość może pomóc w ocenie aktualnego wzorca picia i stanowić impuls do ograniczenia spożycia alkoholu.
Czym różnią się osoby pijące szkodliwie od osób uzależnionych, poza wynikami testu AUDIT?
Wzorce picia obu grup mogą być dość zbliżone. Główna różnica polega na obecności u osób uzależnionych objawów uzależnienia, takich jak silny głód alkoholowy, objawy zespołu abstynencyjnego oraz brak kontroli nad ilością i częstotliwością picia. Osoba uzależniona odczuwa przymus sięgania po alkohol, a po zaprzestaniu lub ograniczeniu picia doświadcza szeregu dolegliwości fizycznych i psychicznych, takich jak drżenie, pocenie się, zaburzenia snu, niepokój, drażliwość, lęki, które ustępują po wypiciu alkoholu. Dodatkowo, osoba uzależniona pije więcej i dłużej niż miała to zaplanowane i ma trudności z utrzymaniem abstynencji.
Źródła
Autotest ma charakter wyłącznie edukacyjny i nie może zastąpić porady lekarskiej, diagnozy ani indywidualnej konsultacji z lekarzem, pielęgniarką, rehabilitantem, farmaceutą lub innym wykwalifikowanym personelem medycznym. W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących zdrowia, objawów lub leczenia, należy zawsze skonsultować się z odpowiednim specjalistą medycznym. Ten dokument jest własnością AMERICAN HEART OF POLAND SA. Wszelkie prawa zastrzeżone. Niedozwolone jest rozpowszechnianie, kopiowanie, modyfikowanie ani udostępnianie pliku bez uprzedniej zgody AMERICAN HEART OF POLAND SA.
Opracowała mgr Anna Serwecińska, konsultacja mgr Jolanta Czerwińska, dr n.med Wojciech Sakiewicz.
Źródło:
1. Miller, W. R., & Muñoz, R. F. (2013). Controlling Your Drinking: Tools to Make Moderation Work for You (2nd ed.). New York: The Guilford Press.
2. Lindenmeyer, J. (2022). Ile możesz wypić? O nałogach i ich leczeniu. Kraków: Wydawnictwo Znak.
3. Sommer, V. (2007). Już dość! Życie bez alkoholu. Warszawa: Wydawnictwo PARPAMEDIA.