Ocena składa się z 30 pytań, na które należy udzielić odpowiedzi tak lub nie. Jeśli osoba badana ma kłopot ze zrozumieniem pytań (np. z powodu zaburzeń funkcji intelektualnych), dopuszczalna jest pomoc w czytaniu i wypełnianiu skali.
Wynik skali nie jest równoznaczny z rozpoznaniem (diagnozą) depresji, ale tak jak w przypadku wielu kwestionariuszy, jest raczej wskazówką diagnostyczną. W przypadku uzyskania podwyższonego wyniku wskazana jest konsultacja u psychiatry lub psychologa.
Skalę wypełnia się zwykle mając na uwadze samopoczucie osoby badanej w 2 ostatnich tygodniach.
Wyniki i Interpretacja
Brak depresji
Depresja łagodna
Głęboka depresja
Opis
Geriatryczna skala oceny depresji (Geriatric Depression Scale – GDS) to jedna z częściej stosowanych skal do przesiewowej samooceny depresji w wieku podeszłym. Pierwszy raz opracowana w 1982 roku przez Jerome’a Yesavage’a i jego współpracowników, GDS została zaprojektowana, aby uwzględnić specyficzne potrzeby i objawy depresji w populacji geriatrycznej, które mogą różnić się od objawów obserwowanych w innych grupach wiekowych. Jest ona cennym narzędziem w ocenie depresji w populacji osób starszych. Dzięki swojej prostocie i dostosowaniu do specyficznych potrzeb tej grupy, GDS pozwala na wczesne wykrywanie i monitorowanie depresji, co jest kluczowe dla poprawy jakości życia seniorów.
Źródła
Autotest ma charakter wyłącznie edukacyjny i nie może zastąpić porady lekarskiej, diagnozy ani indywidualnej konsultacji z lekarzem, pielęgniarką, rehabilitantem, farmaceutą lub innym wykwalifikowanym personelem medycznym. W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących zdrowia, objawów lub leczenia, należy zawsze skonsultować się z odpowiednim specjalistą medycznym.Ten dokument jest własnością AMERICAN HEART OF POLAND SA. Wszelkie prawa zastrzeżone. Niedozwolone jest rozpowszechnianie, kopiowanie, modyfikowanie ani udostępnianie pliku bez uprzedniej zgody AMERICAN HEART OF POLAND SA.
Opracowała mgr Anna Serwecińska, konsultacja mgr Jolanta Czerwińska, dr n.med Wojciech Sakiewicz.
Źródło: Psychiatria. Tom 1. Podstawy psychiatrii. oprac. J. Rybakowski, S. Pużyński, J. Wciórka, Elsevier Urban&Partner, Wrocław 2010