function custom_facebook_pixel() { if (is_page('kariera') || is_single('kariera')) { ?> Przejdź do treści Wyszukiwarka Kontakt
Jakie znaczenie w chorobie wieńcowej odgrywa cholesterol?

Jakie znaczenie w chorobie wieńcowej odgrywa cholesterol?

Chociaż cholesterol jest niezbędny do prawidłowego działania komórek i wytwarzania niektórych hormonów, to jednak nieprawidłowe stężenie poszczególnych typów cholesterolu we krwi może prowadzić do uszkodzenia ściany tętnic.

We krwi krążą różne typy cholesterolu, które dzielą się umownie na typ korzystnie działający i chroniący nasze tętnice czyli HDL (lipoproteiny o dużej gęstości), oraz na typ, który uszkadza naczynia krwionośne i powoduje miażdżycę, czyli LDL (lipoproteiny o małej gęstości). Ponadto, dla lekarza ważna jest również kontrola we krwi poziomu cholesterolu całkowitego i triglicerydów.

 

Dla pacjentów z chorobą wieńcową kluczowe znaczenie ma obniżenie stężenia cholesterolu LDL, co wpływa na zmniejszenie częstości zdarzeń sercowo-naczyniowych. Wartości LDL, które powinniśmy osiągnąć to:

 

< 1,8 mmol/l (< 70 mg/dl) dla pacjentów bardzo wysokiego ryzyka,

< 2,6 mmol/l (< 100 mg/dl) dla pacjentów wysokiego ryzyka,

< 3 mmol/l (< 115 mg/dl) dla pacjentów niskiego do umiarkowanego ryzyka.

 

Dla triglicerydów nie określa się wartości docelowej, ale stężenie < 1,7 mmol/l (< 150 mg/dl) wskazuje na niższe ryzyko.

Optymalne wartości cholesterolu HDL (wskazujące na niższe ryzyko) wynoszą > 1,0 mmol/l (> 40 mg/dl) u mężczyzn i > 1,2 mmol/l (> 45 mg/dl) u kobiet.

Realizujemy świadczenia w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia

Copyright ©2020 All rights reserved | Created by nFinity