Roboty pomogą pacjentom w rehabilitacji

Wyposażenie Uzdrowiskowego Instytutu Zdrowia wzbogaciło się o dwa roboty o wartości blisko 2 mln zł. Te nowoczesne urządzenia wspierają pacjentów w rehabilitacji neurologicznej i ortopedycznej narządu ruchu. – Praca z wykorzystaniem takich urządzeń zwiększa motywację pacjenta, jak również niweluje skutki niedoboru personelu oraz poprawia warunki pracy terapeutów – mówi Ewa Rybicka, Specjalista w dziedzinie fizjoterapii, Dyrektor UIZ.

 

Pierwszy z robotów to reedukator chodu, który wspiera pacjenta na każdym etapie rehabilitacji, pomagając w poprawie umiejętności chodzenia, przy zachowaniu naturalnego wzorca chodu. Wykorzystany może być w rehabilitacji po udarze mózgu, urazach czaszkowo-mózgowych, w stwardnieniu rozsianym, przy porażeniu mózgowym i w chorobie Parkinsona. Sprawdzi się też w rehabilitacji po urazach ortopedycznych.

 

Drugi to robot do prowadzenia biernej mobilizacji w połączeniu z elementami wspomaganej mobilizacji, a także czynnej mobilizacji z oporem dużych grup mięśniowych kończyn dolnych i górnych. Ten sprzęt umożliwia rozpoczęcie mobilizacji i zwiększanie biernego zakresu ruchu pacjenta. Wpływa na poprawę krążenia i obniżenie stopnia obkurczania tkanek miękkich. Wspomaga także zwiększenie aktywności nerwowo-mięśniowej u pacjenta.

 

Zakup nowoczesnego sprzętu, który doposażył bazę zabiegową Uzdrowiskowego Instytutu Zdrowia, był możliwy dzięki finansowemu wsparciu z budżetu Skarbu Państwa. Dofinansowanie na zakup obu robotów wyniosło 1 800 000, a całkowita wartość urządzeń to 1 973 928 zł.

Uzdrowiskowy Instytut Zdrowia w Uzdrowisku Ustroń jest częścią Grupy American Heart of Poland.