Recepta na zdrowe serce w Skoczowie

11 maja w Skoczowie odbył się wykład dr. n. med. Bartosza Skwarny – ordynatora Oddziału Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Ustroniu pod tytułem „Recepta na zdrowe serce”. Było to już kolejne spotkanie organizowane przez nas wspólnie ze Skoczowskim Uniwersytetem III Wieku.

 

 

W ramach prelekcji doktor Skwarny omawiał najważniejsze czynniki odpowiedzialne za choroby serca i przedstawiał zalecenia, dzięki którym możemy zadbać o ten cenny narząd. Zgodnie z jego słowami „Kardiochirurg, kardiolog jest niczym strażak, który przychodzi z ratunkiem w sytuacji pożaru. Każdy z nas może jednak zadbać o to, by ryzyko takich “pożarów” minimalizować. Jest to kwestia rozsądnej diety, zdrowego trybu życia, ruchu, wypoczynku, ale też czynników środowiskowych, jak np. jakości powietrza. Istotnymi czynnikami ryzyka dla naszego serca są prócz wielu innych także – stres, hałas i sytuacja w życiu osobistym. Stres trochę jest jak sauna- w krótkotrwałym oddziaływaniu jest dla nas mobilizujący. Szczerze mówiąc- nie jesteśmy w stanie go całkowicie unikać. Jeśli jednak jesteśmy pod jego wpływem długotrwale, zaczyna być szkodliwy dla naszego organizmu… warto o tym także pamiętać.”

 

 

Podczas prelekcji Bartosz Skwarna rozprawił się także z mitami na temat „dobrego” i „złego” cholesterolu oraz omówił zgubny wpływ używek na funkcjonowanie serca. W odpowiedzi na potrzeby uczestników spotkania sporo uwagi zostało poświęcone poprawnym metodom mierzenia ciśnienia i zaleceniom w zakresie przyjmowania lekarstw. Na pytania przybyłych gości odpowiadała też Agnieszka Lizak, dyrektor Pielęgniarstwa i Organizacji Opieki AHoP, opowiadając m.in. o programie Kliniki Serca 24, dzięki któremu pacjenci mają możliwość kontrolowania stanu swojego zdrowia za pomocą kieszonkowego urządzenia EKG.

 

 

Kolejne wydarzenie w ramach Skoczowskiego Uniwersytetu III Wieku zostało zaplanowane na 13 czerwca o godzinie 14:00. Podczas prelekcji pod tytułem „W poszukiwaniu eliksiru młodości” wykład wygłoszą Ewa Glońska-Strączek – pielęgniarka, pedagog zdrowia, psychodietetyk oraz fizjoterapeutka Mariola Nikiel. Spotkanie odbędzie się w Teatrze Elektrycznym przy ul. Mickiewicza 3 w Skoczowie, wstęp na nie jest wolny.