Ponad 200 uczestników wzięło udział w pierwszym Klubie Pacjenta w Pile!

Za nami Inauguracyjny Klub Pacjenta w Pile – bezpłatne spotkanie edukacyjno-zdrowotne dla mieszkańców powiatu pilskiego, organizowane przez Fundację „Z sercem do Pacjenta” Grupy American Heart of Poland przy współpracy ze Eligiuszem Komarowskim, starostą pilskim. Pierwszy Klub Pacjenta odbył się w zabytkowym Centrum Integracji Społeczno-Kulturalno-Naukowej „ISKRA”, które zajmuje ważne miejsce na mapie powiatu pilskiego.

 

Tuż przed pierwszym w regionie spotkaniem edukacyjno-zdrowotnym odbył się briefing prasowy.

 

Głos zabrali: Eligiusz Komarowski, starosta pilski, który mówił o istocie spotkań zdrowotnych w powiecie pilskim. To doskonała okazja do poszerzenia wiedzy z zakresu zdrowia – komunikował starosta. Zwrócił również uwagę, iż w pilskim szpitalu, w ramach NFZ, realizowany jest program kompleksowej opieki kardiologicznej – KOS-zawał, który przedłuża życie. Katarzyna Kucia-Garncarczyk, prezes Fundacji „Z sercem do Pacjenta”, przedstawiła założenia i cele otwartych spotkań edukacyjno-zdrowotnych tzw. Klubów Pacjenta.  Dr n. med. Paweł Kaźmierczak, dyrektor medyczny, członek zarządu Grupy American Heart of Poland wyjaśnił zasady działania programu KOS-zawał, wokół którego skupiały się tematy pilskiego Klubu Pacjenta. Podkreślił, iż ambicją jest nie tylko uratować pacjenta, który zachorował na zawał, ale też ułatwić jego powrót do codziennej aktywności i zmniejszyć ryzyko kolejnego incydentu sercowo-naczyniowego. Jest to możliwe m.in. dzięki realizacji programu KOS-zawał. Natomiast Marta Żbikowska, rzecznik prasowy Wielkopolskiego NFZ poinformowała, że pierwsze szpitale w regionie przystąpiły do programu KOS-zawał w październiku 2017 r. Obecnie program jest realizowany w 13 szpitalach w regionie, co oznacza, że KOS-zawał realizują wszystkie wielkopolskie placówki posiadające oddziały kardiologiczne.

 

Pierwszy Klub Pacjenta w Pile. Eligiusz Komorowski przywitał uczestników spotkania.

 

Niespodzianką był specjalnie przygotowany dla uczestników Klubu Pacjenta list od Adama Niedzielskiego, Ministra Zdrowia, odczytany przez Martę Żbikowską, rzecznika prasowego Wielkopolskiego NFZ.

 

Uczestnicy spotkania wysłuchali wykładu autorstwa doktora Jacka Konarskiego, kardiologa, na temat choroby niedokrwiennej serca, która jest jedną z najczęstszych przyczyn przedwczesnej śmierci.

 

– Zawał mięśnia sercowego występuje, gdy w tętnicach wieńcowych zmniejsza się przepływ krwi, najczęstszym powodem jest miażdżyca, czyli osadzanie się blaszek miażdżycowych. Powodują one zwężenie naczyń wieńcowych, wynikiem czego jest ograniczenie przepływu krwi. Oznacza to, że krew nie dostarcza do mięśnia właściwej ilości tlenu. W przypadku zawału serca o uratowaniu życia decydują sekundy. Stąd tak ważna jest znajomość objawów zawału serca – mówił Jacek Konarski, kardiolog Oddziału Kardiologicznego w Pile, Grupa American Heart of Poland.

 

Psychika po zawale.

 

–  Pacjent po zawale serca ma wiele obaw, jak będzie wyglądało jego życie, zadaje sobie wiele pytań, związanych z codziennym funkcjonowaniem. Oprócz zmiany diety i dbania o kondycję fizyczną, bardzo ważna jest również psychika chorego. Zawał wywołuje duży stres, chory czuje lęk o swoje życie, dlatego tak ważne jest wsparcie psychologiczne – mówił Ludmiła Lenczewska, psycholog.

 

Program KOS-zawał, według danych Ministerstwa Zdrowia, zmniejsza śmiertelność w pierwszym roku po zawale serca aż o 30 %. O programie KOS-zawał mówiła Joanna Grochowicka, koordynator programu KOS-zawał.

 

– Koordynacja polega na zapewnieniu pacjentowi opieki przez 12 miesięcy po przebytym zawale serca. Program składa się z leczenia szpitalnego, rehabilitacji kardiologicznej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. KOS-zawał obejmuje wszystkie świadczenia związane z zawałem serca w zakresie kardiologii oraz kardiochirurgii. Pacjenci nie muszą się już martwić o termin wizyty u kardiologa czy rehabilitację. Wszystkim zajmuje się szpital, który kompleksowo opiekuje się chorym przez cały rok po zawale – dodała Grochowicka.

 

Słuchacze mieli okazję obejrzeć film, który przedstawia historie pacjentów uczestniczących w KOS-zawał i pokazuje, jak program działa w praktyce.

 

Na czym polega zdrowe odżywianie?

 

O bezpłatnych możliwościach wyboru diety, zamieszczonych w portalu NFZ, mówiła Izabela Bednarek, kierownik Delegatury w Pile, Wielkopolski Oddział Wojewódzki.

 

– Ideą portalu jest promowanie zdrowego odżywiania. To kluczowe dla zachowania zdrowia. Diety adresowane są również do osób z różnymi schorzeniami. W portalu znajdą Państwo m.in. 10 planów żywieniowych opartych na diecie DASH, np.: Hashimoto, cukrzyca, senior, czy classic. Co ważne, strona jest przystępna dla każdego – poinformowała Bednarek.

 

Na koniec słuchacze chętnie korzystali z bezpłatnych konsultacji medycznych m.in. kardiologa, psychologa, koordynatora programu KOS-zawał, przedstawicieli NFZ ds. profilaktyki oraz wybranych badań.

 

Klub Pacjenta wzbudził dużo pozytywnych komentarzy.

 

–  Bardzo dobrze, że są tego typu inicjatywy, wyśmienita organizacja. Dziękujemy Eligiuszowi Komarowskiemu, staroście oraz Fundacji za tak potrzebne spotkanie – mówiła jedna z uczestniczek.

 

– Przeszedłem zawał serca, zatem dzisiejsze spotkanie dostarczyło mi cennej wiedzy. Skorzystałem również z konsultacji kardiologicznej – dodał słuchacz.

 

Fundacja „Z sercem do Pacjenta”, Grupa American Heart of Poland powstała pod koniec 2022 roku. Założeniem Fundacji jest organizacja cyklicznych spotkań tzw. Klubów Pacjenta z samorządami powiatów, miast oraz organizacjami na rzecz Pacjentów.