Nowa jakość w opiece nad pacjentem kardiologicznym – kompleksowa modernizacja Oddziału Kardiologii Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Ustroniu

Przeprowadzone prace polegały na dostosowaniu pomieszczeń do potrzeb Oddziału Kardiologii oraz poradni Polsko-Amerykańskich Klinik Serca. Oddział Kardiologii zyskał dzięki temu dodatkowe sale dla pacjentów, które zostały wyposażone w nowoczesny sprzęt medyczny. Obecnie każde stanowisko dla pacjenta posiada nowoczesne kardiomonitory oraz panele medyczne. Ze zmodernizowanych pomieszczeń i nowego sprzętu korzystają już pierwsi pacjenci, oficjalna prezentacja Oddziału dla mediów i zaproszonych gości miała natomiast miejsce 27 lipca.

 

 

– Dzięki temu, że w Ustroniu znajduje się taka placówka jak Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca, 180 tysięcy mieszkańców powiatu cieszyńskiego może czuć się bezpiecznie. Widząc wysokie zaangażowanie i kompetencje pracujących tu ludzi oraz nowoczesne zaplecze sprzętowe, jestem przekonany, że sam też czułbym się bezpiecznie pod opieką ustrońskich specjalistów z Grupy American Heart of Poland – mówił starosta cieszyński Mieczysław Szczurek podczas konferencji prezentującej Oddział w nowej odsłonie.

 

 

Dzięki modernizacji zwiększona została też liczba łóżek w bardzo istotnym segmencie oddziału, czyli w Intensywnym Nadzorze Kardiologicznym. Pod opieką lekarzy przebywają tutaj pacjenci w ciężkim stanie, często zagrożenia życia.

 

 

– Pozyskanie dodatkowych miejsc monitorowanych w obrębie oddziału i szpitala daje możliwość specjalistycznej opieki nad chorymi w najtrudniejszym stanie. Z myślą o ich potrzebach stworzone zostały dodatkowe miejsca, które pozwalają na stały monitoring stanu zdrowia – tłumaczył dr n. med. Bartosz Skwarna, ordynator Oddziału Kardiologii Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Ustroniu.

 

 

Jak podkreśliła Iwona Wisełka, pielęgniarka oddziałowa Oddziału Kardiologii, zwiększenie liczby łóżek oznacza również dla chorych skrócenie czasu oczekiwania na hospitalizację. Jest to bardzo ważny element leczenia dla wszystkich pacjentów, tym bardziej, że usługi świadczone w Ustroniu przez American Heart of Poland odbywają się na podstawie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

 

 

O swoich doświadczeniach z leczenia w ustrońskiej placówce opowiadał podczas konferencji jeden z pacjentów – Pan Józef, który przebywał na oddziale Polsko-Amerykańskich Klinik Serca zaledwie tydzień temu. – Ze względu na długotrwałą chorobę byłem już w wielu szpitalach i nigdzie nie spotkałem się z taką troską i dbałością o pacjenta jak tutaj, w Ustroniu – mówił. – Czułem, że w tym zespole naprawdę każdemu zależy na tym, żebym mógł jak najszybciej wrócić do zdrowia. Jeśli ktoś już jest w tej trudnej sytuacji, że wymaga leczenia kardiologicznego, to życzę, by trafił właśnie na taki oddział i do takich lekarzy. Chciałbym, żeby tak dobrze funkcjonujące oddziały były w całej Polsce – podkreślił.

 

 

Dla kompleksowej opieki nad pacjentem kardiologicznym ważne jest nie tylko leczenie, ale również późniejsza rehabilitacja. Ustroń pełni w tym zakresie wyjątkową rolę, ponieważ Uzdrowisko Ustroń, gdzie zlokalizowany jest zmodernizowany Odział Kardiologii, jest jednocześnie jednym z największych kompleksów uzdrowiskowych w Europie. Na terenie Uzdrowiska realizowany jest program KOS-Zawał, którego celem jest skoordynowane, specjalistyczne leczenie i rehabilitacja pacjentów kardiologicznych. Nad powrotem pacjentów do zdrowia czuwa tutaj doświadczona kadra specjalistów, której dowodzą lekarze o światowej sławie z Polsko-Amerykańskich Klinik Serca.

 

 

– Rehabilitacja pacjentów kardiologicznych w Uzdrowisku Ustroń jest prowadzona w sposób maksymalnie wszechstronny i skoordynowany, tak aby zapewnić chorym kompleksową opiekę. Naszym celem jest umożliwienie pacjentom jak najszybszego powrotu do sprawności psychofizycznej po zabiegach interwencyjnych – kardiologicznych i kardiochirurgicznych – mówił lek. med. Adam Rybicki, dyrektor medyczny Uzdrowiska Ustroń.

 

 

Znaczenie rehabilitacji w procesie dochodzenia do zdrowia podkreśliła kolejna pacjentka – Pani Anna, skierowana na rehabilitację do Uzdrowiska Ustroń. Jak zaznaczyła, był to bardzo szybki proces, w którym zaledwie w kilka dni po operacji pacjentka mogła rozpocząć rehabilitację.

 

 

– Trzy tygodnie temu przeszłam zabieg kardiochirurgiczny w Polsko-Amerykańskich Klinikach Serca w Bielsku-Białej i już po 5 dniach od operacji zostałam przewieziona bezpośrednio do Uzdrowiska Ustroń – opowiadała. – Dzięki temu miałam poczucie, że nie zostałam pozostawiona po zabiegu sama sobie, tylko od razu wykonany został kolejny krok w walce o mój powrót do zdrowia – podkreśliła.