Niemal setka dzieci z ukraińskich domów dziecka już w Ustroniu

Uciekające przed wojną dzieci z domów dziecka z Doniecka oraz ich opiekunowie znaleźli bezpieczną przystań w Uzdrowisku Ustroń. Docelowo schronienie w ośrodku znajdzie ok. 400 osób.

 

Dzieci, które trafiły wczoraj w nocy (tj. 01.03) były w wieku od 7 do 17 lat. Do Ustronia przyjechały zmęczone, po kilkudziesięciu godzinach podróży.

 

– Na chwilę obecną mówimy o 400 miejscach, które mamy przygotowane dla uchodźców z Ukrainy. Oprócz dachu nad głową i wyżywienia zapewniamy niezbędną opiekę medyczną oraz psychologiczną. Dzieci z niepełnosprawnościami, które również były w grupie, która do nas przyjechała, otrzymają specjalistyczną pomoc – mówi Prezes Zarządu Uzdrowiska Ustroń Wojciech Budzowski.

 

Wiedzieliśmy, że musimy pomóc. Priorytetem było zorganizowanie miejsc dla osób, które będą uciekać z ogarniętej wojną Ukrainy. Jestem bardzo dumny z całej naszej załogi, że z energią i empatią ciężko pracowali, aby zapewnić tę bezpieczną przystań – mówi Prezes Zarządu Grupy American Heart of Poland Adam Szlachta.

 

Modelowa współpraca

 

Szlachta dodaje: – Cieszymy się, że po raz kolejny – jak w przypadku covidu – w potrzebie udało nam się zbudować modelowy proces pomagania. We współpracy z Ambasadą Ukrainy w Kijowie, Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, który skontaktował nas z Caritasem oraz samorządem terytorialnym. Dzięki temu na 100% możemy skorzystać ze wszystkich naszych zasobów – nie tylko noclegów, ale też dzielenia się żywnością z ludźmi na granicy, wolontariatem, zbiórkami i przewozami. Bez wielostronnej współpracy nie byłoby to możliwe tak szybko.

 

Pomoc w Uzdrowisku organizowana jest przez Grupę American Heart of Poland (właściciela Uzdrowiska Ustroń), Caritas Polska, Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, Urząd Miasta Ustroń oraz Starostwo Cieszyńskie.

 

***

 

W niedzielę (27.02.2022r.) została uruchomiona specjalna infolinia (+48 885 805 073) w języku ukraińskim i polskim, pod którą udzielane są wszelkie informacje na temat pomocy dla uchodźców. Infolinia działa całą dobę. Dodatkowo można kontaktować się także za pomocą adresu e-mail: [email protected].

 

Pobierz materiały dla uchodźców w języku polskim: ULOTKA INFORMACYJNA | PLAKAT.

 

Pobierz materiały dla uchodźców w języku ukraińskim: ULOTKA INFORMACYJNA | PLAKAT.