Kolonoskopia – badanie w kierunku raka jelita grubego. Możne je wykonać za darmo i bez skierowania w Szpitalu św. Elżbiety w Katowicach, Grupa American Heart of Poland.

18 tys. zachorowań rocznie, 12,5 tys. zgonów – rak jelita grubego to drugi najczęściej występujący nowotwór w Polsce.

 

– Program badań przesiewowych raka jelita grubego ma na celu wykrywanie wczesnych zmian nowotworowych oraz łagodnych zmian prekursorowych i tym samym przyczyniać się do obniżenia liczby zgonów z powodu tej choroby. Niestety, rak jelita grubego może się rozwijać bez widocznych objawów nawet przez wiele lat. Dlatego tak ważne są regularne badania profilaktyczne. Jednym z ważniejszych jest kolonoskopia. Bezobjawowy rak wykrywany jest u jednej osoby na 125 badanych. Jeżeli dojdzie do przemiany złośliwej (w raka), rokowanie jest dużo lepsze, gdy choroba zostaje wykryta na wczesnym etapie – mówi dr n. med. Jan Kabat, ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej, koordynator Pracowni Endoskopowej Szpitala św. Elżbiety w Katowicach, Grupa American Heart of Poland.

 

Kolonoskopia to badanie endoskopowe dolnego odcinka przewodu pokarmowego realizowane m.in. w ramach programu badań przesiewowych raka jelita grubego. Wykonywana jest w celu rozpoznawania chorób jelita grubego i końcowego odcinka jelita cienkiego. Badanie kolonoskopowe trwa od 15 do 40 minut. W programie badań przesiewowych w kierunku wczesnego wykrywania zmian w jelicie grubym mogą brać udział osoby, które spełniają odpowiednie kryteria.

 

– Do programu mogą zgłaszać się osoby w przedziale 50-65 lat, 40-49 lat mające krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci), u którego rozpoznano raka jelita grubego oraz osoby w wieku 25-49 lat, które pochodzą z rodzin z zespołem Lyncha. Z programu wyłączone są osoby, u których: występują objawy kliniczne sugerujące nowotwór jelita grubego oraz badanie kolonoskopowe zostało wykonane w okresie ostatnich 10 lat – wyjaśnia Kabat.

 

Zachorowaniu na raka jelita grubego sprzyjają także czynniki środowiskowe.

 

– Należy stosować odpowiednią dietę, która nie zawiera zbyt dużo tłuszczu i jest bogata w błonnik. Utrzymywać prawidłową masę ciała – BMI (masa ciała/wzrost), które powinno się mieścić w przedziale 18,5–24,9. Zmiana codziennych nawyków żywieniowych, zaprzestanie palenia tytoniu, ograniczenie spożywania czerwonego mięsa i picia alkoholu, wprowadzenie do diety warzyw, owoców i ryb – to wszystko chroni przed rakiem jelita grubego. Pamiętać należy też o aktywności fizycznej – spacery, nordic walking czy jazda na rowerze sprawiają, że jelita lepiej pracują – dodaje doktor.

 

Aby skorzystać z programu badań przesiewowych raka jelita grubego, należy wypełnić ankietę dostępną w Szpitalu św. Elżbiety w Katowicach lub na stronie internetowej www.ahop.pl.

 

Szczegółowych informacji zainteresowanym udziela Personel Pracowni Endoskopowej pod numerami telefonów: 32/732 50 62, 500 390 442 (od poniedziałku do piątku w godz. 7:00-14:35).

 

Ankietę kwalifikującą do programu można pobrać w Szpitalu św. Elżbiety w Katowicach lub na stronie internetowej pod tym linkiem.

 

Wypełnioną należy pozostawić w Pracowni Endoskopowej (od poniedziałku do piątku, w godz. 07:00-14:35), Izbie Przyjęć (czynna całodobowo), przesłać drogą elektroniczną: [email protected] bądź listem tradycyjnym  pod adres: Szpital św. Elżbiety, ul. Warszawska 52, 40-008 Katowice.

 

Personel skontaktuje się z wybranymi pacjentami celem omówienia szczegółów poddania się badaniu.

 

Program badań przesiewowych raka jelita grubego jest finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.