Historia niezwykłej operacji w Polsce i na świecie!

Profesor Nowakowski uratował życie panu Zdzisławowi, dzięki zastosowaniu pionierskiej metody!

 

Pan Zdzisław, będąc w bardzo ciężkim zagrożenia życia stanie trafił do Oddziału Chirurgii Naczyniowej w Chrzanowie, Grupa American Heart of Poland. Diagnoza – pęknięcie tętniaka aorty brzusznej, dodatkowo z zakażeniem okolicy aorty brzusznej. Przypadek skomplikowany, trudny do leczenia.

 

Profesor Przemysław Nowakowski, ordynator Oddziału, opowiada, że w operacji pękniętych tętniaków zazwyczaj stosuje się protezy naczyniowe, ale niestety nie są one odporne na zakażenia. U pana Zdzisława zastosowanie takiej protezy wiązałoby się z prawdopodobną jej infekcją – wówczas ryzyko powikłań i śmierci byłoby ogromne. Dlatego w tym wypadku zastosowano inne rozwiązanie.

 

Prof. Nowakowski jako pierwszy w Polsce i na świecie, wykorzystał biologiczną macierz komórkową dostępną w formie łaty – z tej macierzy uszyta została proteza, zastępując pęknięty odcinek aorty. Materiał biologiczny zastosowany w tym przypadku jest znacznie bardziej odporny na zakażenia w porównaniu do zwykłej protezy. Warto podkreślić, że gotowe protezy biologiczne aorty nie są dostępne, dlatego trzeba było ją przygotować z macierzy podczas operacji, która trwała około 3 godzin.

 

Dzięki błyskawicznej reakcji lekarzy, współpracy zespołu i zastosowaniu tej pionierskiej metody, Pan Zdzisław czuje się już dobrze. Od operacji minęło prawie dwa miesiące.

 

Gratulujemy prof. Nowakowskiemu, a pacjentowi życzymy pełnego powrotu do zdrowia. Ta niezwykła historia pokazuje, jak medycyna się zmienia, a zastosowanie nowatorskich rozwiązań otwiera nowe możliwości ratowania życia.