Dziesiąty Klub Pacjenta w Polsce, pierwszy w Gnieźnie

Tym razem o sprawach sercowych, rozmawialiśmy z mieszkańcami powiatu gnieźnieńskiego w Instytucie Kultury Europejskiej UAM, 14 lutego w Święto Zakochanych. Klub Pacjenta został zorganizowany przez Fundację „Z sercem do Pacjenta” przy współpracy Starostwa Gnieźnieńskiego.

 

Jak mówi prezes Fundacji „Z sercem do Pacjenta” Katarzyna Kucia-Garncarczyk – Klub Pacjenta w Gnieźnie poruszy temat zawałów serca, na które choruje około 80 tys. osób, w coraz to młodszym wieku. Wiedza o objawach zawału mięśnia sercowego może nawet uratować życie. Mówiliśmy nie tylko o symptomach zawału serca, ale również o leczeniu oraz powrocie do codziennych aktywności po tej chorobie.

 

– Bardzo się cieszę, że dzięki współpracy Szpitala Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie z Grupą American Heart of Poland oraz Fundacją „Z sercem do pacjenta”, zainaugurujemy działalność Klubu Pacjenta na terenie powiatu gnieźnieńskiego – mówi Piotr Gruszczyński, starosta gnieźnieński. – Ideą powstania klubu jest tak istotna współcześnie promocja zdrowego stylu życia w społeczeństwie. Myślę tu głównie o popularyzacji aktywności fizycznej czy profilaktyce chorób cywilizacyjnych – cukrzycy i chorobach serca. Do uczestnictwa w cyklicznych spotkaniach zapraszamy przede wszystkim seniorów, ale formuła wydarzenia otwarta jest dla wszystkich zainteresowanych osób – dodał starosta Piotr Gruszczyński.

 

Podczas Klubu Pacjenta prelekcję prowadził doktor Witold Gwizdała, kardiolog, Grupa American Heart of Poland, który na co dzień dba o ludzkie serca w Szpitalu Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie. Wyjaśnił czym jest martwica serca oraz zwrócił szczególną uwagę na objawy zawału serca.

 

– Zawał jest to określenie patomorfologiczne używane w medycynie. Zawał serca to nic innego jak martwica. Najczęściej jest spowodowany miażdżycą tętnic wieńcowych. Jednych z objawów zawału jest ból w klatce piersiowej, zwykle bardzo intensywny, piekący, dławiący, gniotący lub ściskający – trwa dłużej niż 20 minut i narasta. Zawał mięśnia sercowego zagraża życiu, dlatego wymaga niezwłocznego wezwania karetki pogotowia ratunkowego. Im szybciej chory uzyska pomoc medyczną, tym skutki zawału będą mniejsze – wyjaśniał Witold Gwizdała, Grupa American Heart of Poland.

 

Doktor Hubert Zyk, Grupa American Heart of Poland mówił o czynnikach ryzyka choroby niedokrwiennej serca.

 

– Choroba niedokrwienna serca, jak nazwa wskazuje, polega na niedotlenieniu i niedożywieniu komórek mięśnia sercowego. Skutek jest taki, że serce się dusi – dostaje za mało krwi. Do grupy ryzyka należą osoby z nadwagą i otyłe, palacze i z wysokim stężeniem cholesterolu, dlatego ważne jest prowadzenie odpowiedniego stylu życia. Do rozwoju miażdżycy przyczynia się też występowanie cukrzycy – mówił doktor Hubert Zyk, Grupa American Heart of Poland.

 

Po wysłuchaniu wykładów na temat serca, uczestniczy mogli wykonać bezpłatne badania i skonsultować swój stan zdrowia m.in. z kardiologiem, fizjoterapeutą.

 

Klub Pacjenta zakończył się prelekcją fizjoterapeutek: Karoliny Cieślewicz oraz Joanny Przybysz.

 

– Istotną zasadą jest to aby rodzaj aktywności fizycznej był dostosowany do stanu zdrowia, wieku, kondycji. Regularna aktywność fizyczna, odpowiednio dobrana do osoby, np nordic walking, jazda na rowerze, pływanie, wpływa bardzo pozytywnie nie tylko na kondycję fizyczną, ale również na samopoczucie. Systematyczne ćwiczenia pozwalają zachować samodzielność na długie lata.

 

Klub Pacjenta zorganizowany przy współpracy Starosty Gnieźnieńskiego, Piotra Gruszczyńskiego wzbudził wiele pozytywnych komentarzy.

 

– Najbardziej zainteresował mnie wykład o objawach zawału serca, bardzo dobrze mieć wiedzę na ten temat, doktor wyjaśnił wszystko szczegółowo – mówiła uczestniczka.

 

– Bardzo dobrze, że mogłam skorzystać z porad specjalistów. Dowiedziałam się od fizjoterapeutki, jaką aktywność fizyczną powinnam wdrożyć. Mam nadzieję, że uda mi się zmotywować do ruchu – dodała seniorka.

 

Kluby Pacjenta to bezpłatne, edukacyjne spotkania adresowane do osób, które chcą zwiększać świadomość, co należy robić, żeby pozostać jak najdłużej zdrowym.