Co warto wiedzieć o cukrzycy i jak radzić sobie z tą chorobą? American Heart of Poland zaprasza na wykłady i bezpłatne badania w Drawsku Pomorskim

Cukrzyca jest obecnie uważana za jedną z chorób cywilizacyjnych, na którą zapadają coraz młodsze osoby. Dlatego też American Heart of Poland zaprasza na cykl prelekcji, podczas których będzie się można dowiedzieć wszystkich niezbędnych informacji nie tylko na temat cukrzycy, ale również na temat prozdrowotnych nawyków, które warto wprowadzić. Na uczestników spotkania czeka również możliwość bezpłatnych konsultacji z diabetologiem i dietetykiem oraz badań EKG, pomiarów cukru i ciśnienia. Spotkanie odbędzie się 23 listopada w Sali widowiskowej przy Ośrodku Kultury w Drawsku Pomorskim.

 

Prelekcje w Drawsku Pomorskim stanowią część szerszego projektu pod nazwą Klub Pacjenta. Jest to inicjatywa Grupy American Heart of Poland, która w podejmowanych przez siebie działaniach stawia na profilaktykę zdrowotną i budowanie relacji ze środowiskiem pacjentów. Spotkania Klubów Pacjenta prowadzone będą we wszystkich lokalizacjach Grupy w całej Polsce, a tematyka spotkań skoncentrowana będzie wokół profilaktyki chorób cywilizacyjnych, idei zdrowego żywienia, aktywności fizycznej, walki z nałogami i przyzwyczajeniami negatywnie wpływającymi na zdrowie. Będzie to doskonała okazja dla mieszkańców lokalnej społeczności, by wysłuchać nie tylko interesujących wykładów, ale także by spotkać się i porozmawiać ze specjalistami oraz skorzystać z oferowanych bezpłatnych badań.

 

– Cukrzyca to choroba, która jest obecnie uważana za chorobę społeczną i odnotowujemy coraz większą zachorowalność na nią. Jest to choroba przewlekła, z którą pacjenci muszą funkcjonować często przez kilkadziesiąt lat. W związku z tym bardzo ważne jest nauczyć się, jak żyć z tą chorobą, ponieważ jeśli leczenie jest prawidłowe, to nie występują powikłania, które w tej chorobie dotyczą przede wszystkim układu krążenia. Jest to jedno z niewielu dolegliwości, w którym musimy rozumieć swoją chorobę i wiedzieć jak z nią postępować, ponieważ to codzienne postępowania pacjenta w dużej mierze decydują o dobrych wynikach leczenia. Dlatego tak ważną kwestią jest edukacja w tym zakresie. – przekonuje Dorota Cylka, diabetolog z Szpitala im. Matki Teresy z Kalkuty w Drawsku Pomorskim, Grupa American Heart of Poland.

 

Bardzo ważną kwestią w postępowaniu z cukrzycą jest prowadzenie zdrowego styla życia i utrzymywanie odpowiedniej diety. Stąd też w programie spotkania nie zabrakło również możliwości konsultacji z dietetykiem. American Heart of Poland zachęca również do skorzystania z bezpłatnych badań EKG, pomiarów cukru i ciśnienia. Jak podkreśla diabetolog, profilaktyka i kontrola tych wartości stanowi podstawę do prawidłowego leczenia cukrzycy.

 

– Cukrzyca wynika z chorób genetycznych, ale ogromny wpływ na zachorowalność ma środowisko i styl naszego życia. Zbyt mała aktywność fizyczna, brak racjonalnego żywienia, długotrwała ekspozycja na stres – to wszystko wpływa na zwiększone ryzyko wystąpienia choroby. Jeżeli jednak osoba z cukrzycą prowadzi prozdrowotny styl życia, dba o prawidłową dietę, pilnuje wyników cukru i cholesterolu, prawidłowo leczy nadciśnienie, które zwykle towarzyszy tej chorobie, to cukrzyca może przebiegać u niego łagodniej przez wiele lat – mówi Dorota Cylka.

 

Tematyka kolejnych spotkań Klubu Pacjenta w danym mieście jest odpowiedzią na zgłaszane przez pacjentów inicjatywy i potrzeby. Stąd też spotkanie w Drawsku Pomorskim będzie się ogniskować wokół tematu cukrzycy, która dotyka coraz więcej osób, niezależnie od wieku. Do udziału w wykładach zaproszeni zostali eksperci m.in. z zakresu diabetyki, nefrologii i farmacji: lek. med. Dorota Cylka – specjalista diabetolog, dr hab. med. Magda Agnieszka Wiśniewska – internista, diabetolog, nefrolog, Elżbieta Drobik – specjalista pielęgniarstwa diabetologicznego, dr n. farm. Katarzyna Molęda-Krawiec – Koordynator Działu Farmacji Szpitalnej.

 

Spotkanie w ramach Klubu Pacjenta w Drawsku Pomorskim jest całkowicie bezpłatne i nie wymaga wcześniejszych rezerwacji. Patronat nad całością wydarzenia sprawuje Burmistrz Miasta Drawska oraz Starosta Powiatu Drawskiego.

 

Klub Pacjenta w Drawsku Pomorskim

 

23 listopada 2022, godz. 10:00 – 14:00

 

Sala widowiskowa przy Ośrodku Kultury w Drawsku Pomorskim, ul. Piłsudskiego 12