American Heart of Poland w trosce o edukację pacjenta – inauguracja Klubu Pacjenta w Drawsku Pomorskim

Klub Pacjenta to inicjatywa wdrożona przez Grupę American Heart of Poland z myślą o wsparciu pacjentów w dbaniu o zdrowie i pogłębianiu ich wiedzy na temat profilaktyki zdrowotnej. W ramach cyklicznych spotkań uczestnicy mają okazję wysłuchać prelekcji wybitnych specjalistów z różnych dziedzin medycyny. Pierwsze tego typu warsztaty w Drawsku Pomorskim odbyły się 27 maja jako jedno z wydarzeń towarzyszących inauguracji działalności Grupy w tamtejszym Szpitalu im. Matki Teresy z Kalkuty i spotkały się z bardzo ciepłym przyjęciem ze strony mieszkańców.

 

 

Spotkanie rozpoczął wykład prof. dr. hab. med. Macieja Lesiaka, FESC, kierownika Katedry i I Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. W ramach prelekcji słuchacze mogli się dowiedzieć, jakie są główne przyczyny chorób serca i w jaki sposób można im zapobiegać. Profilaktyka w tym zakresie jest niezwykle ważna, ponieważ – jak zaznaczył profesor Lesiak – choroby układu krążenia odpowiadają za 46% zgonów w Polsce.

 

– Czynniki ryzyka zawału serca można podzielić na takie, które nie są zależne od nas i te, które możemy kontrolować. Te pierwsze to np. wiek, płeć czy obciążenia genetyczne – tłumaczył. – Na te elementy nie mamy wpływu, tym większą wagę powinniśmy zatem przykładać do tych zagrożeń, które jesteśmy w stanie minimalizować. Są to np. palenie papierosów, brak aktywności fizycznej, nieprawidłowe odżywianie się i wynikające z tego wysokie stężenie cholesterolu oraz otyłość – mówił.

 

W ramach badań kontrolnych prof. Maciej Lesiak zalecał m.in. regularne pomiary wysokości ciśnienia. Taka możliwość pojawiła się już w trakcie spotkania – w przerwie między wykładami proponowano uczestnikom bezpłatne badanie ciśnienia wykonywane przez wykwalifikowany personel drawskiego szpitala.

 

 

O recepcie na zdrowie opowiadał także prof. dr hab. n. med. Andrzej Bochenek – wybitny polski kardiochirurg, współzałożyciel Polsko-Amerykańskich Klinik Serca, który jako pierwszy w Polsce wspólnie z prof. Zbigniewem Religą i z prof. Marianem Zembalą dokonał udanego przeszczepu serca. Przedstawił on nie tylko zalecenia co do trybu życia, które wspierają serce w prawidłowym funkcjonowaniu, prezentował również nowoczesne metody leczenia tego organu. Dla słuchaczy była to też wyjątkowa okazja do posłuchania wspomnień profesora z przełomowych momentów w rozwoju polskiej kardiochirurgii.

 

 

W ramach Klubów Pacjenta poruszane są zawsze tematy szczególnie bliskie pacjentom – w agendzie wydarzenia nie mogło zatem zabraknąć tematyki związanej z Covid. O tym, jak pacjenci kardiologiczni powinni o siebie dbać w dobie pandemii opowiadał prof. dr hab. med. Adam Witkowski, MD, PhD, FESC Narodowy Instytut Kardiologii w Warszawie.

 

 

Opisywał on m.in. zjawisko syndemii – czyli pandemii synergicznej. W jej efekcie zwiększa się liczba zgonów z przyczyn innych niż koronawirus, gdyż na skutek konieczności leczenia pacjentów zakażonych SARS-Cov-2, ograniczane jest leczenie pacjentów z innymi chorobami. Dodatkowo na taką sytuację nakłada się także fakt niechęci pacjentów do hospitalizacji i wizyt lekarskich z obawy przed zarażeniem wirusem. Aby spłacić taki „dług zdrowotny” konieczne jest zdaniem profesora Witkowskiego wdrożenie Narodowej Strategii Kardiologicznej na lata 2022 – 2032, wprowadzenie programu pilotażowego opieki nad świadczeniobiorcą w ramach sieci kardiologicznej oraz rozszerzenie terytorialne tejże sieci.

 

Istotne kwestie dla pacjentów poruszyła również dr hab. med. Magda Wiśniewska, specjalista diabetolog z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 2 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, która opowiadała o problemach kardiologicznych w cukrzycy.

 

 

– Powikłania kardiologiczne cukrzycy to największy problem współczesnej diabetologii. U mężczyzn podwyższa ona ryzyko zawałów dwukrotnie, a u kobiet aż czterokrotnie. Dodatkowo jest to choroba, która trzykrotnie zwiększa śmiertelność z powodu chorób układu krążenia. Najczęstszym powikłaniem cukrzycy jest choroba niedoczynna serca – tłumaczyła. – W przypadku cukrzycy niezwykle ważne jest jak najwcześniejsze jej zdiagnozowanie. Szacuje się, że w Polsce z tą chorobą zmaga się obecnie około 3 mln osób, ale blisko 1 mln nie zdaje sobie z tego sprawy. Na tę przypadłość cierpi statystycznie 1 na 4 osoby po 60. roku życia. W latach 2013–2018 zachorowalność na cukrzycę wśród dorosłych Polaków wzrosła o 14%. – przestrzegała.

 

Cykl wykładów zakończyło wystąpienie lek. med. Mariusza Truszczyńskiego, kardiologa ze Szpitala im. Matki Teresy z Kalkuty w Drawsku Pomorskim pod tytułem „Życie z niewydolnością serca”. Podczas tego wykładu słuchacze mogli się m.in. dowiedzieć, jakie są typowe objawy niewydolności serca oraz w jaki sposób wspomagać jej leczenie. Na co zatem w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę i skonsultować się z lekarzem? Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Mariusza Truszczyńskiego niepokojące mogą być takie symptomy jak duszność, obrzęk stóp, kostek, podudzi i brzucha oraz zmęczenie i mniejsza tolerancja wysiłku. Receptą na zapobieganie niewydolności serca mogą być z kolei: aktywność fizyczna, unikanie soli w diecie, rezygnacja z papierosów i alkoholu, minimum 8 godzin snu i unikanie długotrwałego stresu.