Kiedy powinna nam się zapalić lampka, że może warto zgłosić się do chirurga naczyniowego? Czym jest miażdżyca i czy można jej uniknąć, a także jak zaplanować zdrową dietę dla całej rodziny, korzystając z bezpłatnych porad online – na te i inne pytania odpowiadali eksperci podczas pierwszego spotkania Klubu Pacjenta organizowanego przez Fundację „ Z sercem do Pacjenta” we współpracy z POW NFZ. W pierwszym spotkaniu wzięło udział ponad 100 osób, kolejne planowane są już wkrótce.
Tematyka poszczególnych spotkań w ramach Klubów Pacjenta skupia się na najważniejszych problemach zdrowotnych i zapobieganiu chorobom cywilizacyjnym XXI wieku. Pierwsze spotkanie w Rzeszowie zostało poświęcone między innymi miażdżycy. O czynnikach ryzyka w tej chorobie opowiadał lek. med. Dariusz Szafran – kardiolog z Rzeszowskiego Centrum Chirurgii Naczyniowej i Endowaskularnej, Grupa American Heart of Poland. Przestrzegał on, że najgroźniejsze dla rozwoju miażdżycy jest palenie papierosów oraz cukrzyca.
O tym, czym się zajmuje chirurg naczyniowy i kiedy należy się do niego wybrać opowiadał lek. med. Wojciech Kozłowski, specjalista chirurgii ogólnej i naczyniowej, Rzeszowskie Centrum Chirurgii Naczyniowej i Endowaskularnej, Grupa American Heart of Poland. W swojej prelekcji podkreślał również, jak ważne dla zdrowia są regularne ćwiczenia i prawidłowa dieta.
O znaczeniu codziennej diety dla naszego zdrowia mówił także Rafał Śliż, rzecznik prasowy, pełnomocnik ds. kontaktów zewnętrznych, Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie.
– Narodowy Fundusz Zdrowia zapewnia możliwość pozyskania spersonalizowanego planu diety, w sposób całkowicie bezpłatny. Jest to możliwe za sprawą portalu Diety NFZ. Wszystkie plany żywieniowe dostępne na portalu są przygotowywane w oparciu o zdrowe, a jednocześnie łatwo dostępne produkty, możliwe jest też wygenerowanie planu żywieniowego dla całej rodziny. Proponowane jadłospisy bazują na diecie DASH (ang. Dietary Approaches to Stop Hypertension) – czyli takiej, która wspiera zapobieganie i leczenie nadciśnienia – tłumaczył Rafał Śliż.
Drugim ciekawym projektem jest Akademia NFZ – to cykl materiałów dostępnych bezpłatnie online, dzięki którym każdy może poszerzyć swoją wiedzę o praktyczne wskazówki na temat zdrowego odżywiania, aktywności fizycznej, badań profilaktycznych.
Jak podkreślił dr n.med. Paweł Kaźmierczak dyrektor medyczny i członek Zarządu Grupy American Heart of Poland, która powołała Fundację „Z sercem do Pacjenta”, podstawą działań w myśleniu o zdrowiu jest profilaktyka pierwotna i wtórna. Stąd też tematyka poszczególnych spotkań w ramach Klubu Pacjenta skupia się na promowaniu zdrowego stylu życia oraz na edukowaniu w zakresie profilaktyki i leczenia chorób cywilizacyjnych, jak np. cukrzyca, otyłość, nowotwory, problemy układu krążenia.
– W Polsce w ostatnim czasie najwięcej osób umiera z powodu chorób sercowo – naczyniowych. Przyczyny to stres, zła dieta, otyłość i nieodpowiedni styl życia. Dlatego tak ważne jest propagowanie wiedzy na temat zdrowszego życia – bo w większości to od nas samych i od nawet drobnych zmian w naszych codziennych nawykach zależy nasze zdrowie i dobra kondycja psychofizyczna – mówił.
Warto podkreślić, że w pierwszym spotkaniu w Rzeszowie wzięły udział pielęgniarki z Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Rzeszowie. To ważny element współpracy poszczególnych przedstawicieli środowiska medycznego, ponieważ bardzo często to właśnie pracownicy pielęgniarstwa i personelu medycznego są pierwszymi ambasadorami wiedzy o zdrowych nawykach.
– Fundacja „Z sercem do Pacjenta” została powołana przez Grupę American Heart of Poland, która zarządza placówkami medycznymi w całej Polsce, w tym m.in. Polsko-Amerykańskimi Klinikami Serca Centrum Chirurgii Naczyniowej w Rzeszowie. Spotkania w ramach Klubu Pacjenta będą odbywać się cyklicznie, przynajmniej 3 razy w roku. To otwarte i bezpłatne spotkania, na które zapraszamy wszystkie osoby, które chcą dbać o swoje zdrowie i zdrowie swoich najbliższych. W Rzeszowie kolejny Klub Pacjenta planujemy zorganizować już w kwietniu, a następny po przerwie wakacyjnej –podsumowała Katarzyna Kucia-Garncarczyk, prezes Fundacji „Z sercem do Pacjenta”, zapowiadając kolejne Kluby Pacjenta.