15 grudnia zakończył się program „Śląskie Diamenty”, w ramach którego młodzi sportowcy z województwa śląskiego przeszli kompleksową, specjalistyczną diagnostykę medyczną. W ramach tego nowatorskiego projektu przebadani zostali medaliści Mistrzostw Polski w dyscyplinach olimpijskich, które przynoszą województwu śląskiemu najwięcej medali. Całość programu realizowana była z funduszy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego przy współpracy z renomowanymi śląskimi lekarzami i fizjoterapeutami. To pierwszy tego typu projekt w skali kraju.
Program „Śląskie Diamenty” trwał od października br. i obejmował m.in. badania laboratoryjne, ortopedyczne, wydolnościowe i kardiologiczne. Badania pod kątem kardiologii prowadził prof. dr hab. n. med. Krzysztof Milewski – ordynator Oddziału Kardiologii z Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Bielsku-Białej, Grupa American Heart of Poland, przy współpracy z lekarzami z bielskiej placówki Grupy American Heart of Poland: lek. Sebastianem Dominiakiem i lek. Magdaleną Drożdż – internistami, kardiologami, specjalistami medycyny sportowej. Badania ortopedyczne realizowali lekarze z kliniki Galen prof. dr. hab. Krzysztofa Ficka, natomiast za badania wydolnościowe oraz siły i mocy odpowiadali specjaliści z Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach. Łącznie na realizację projektu Województwo Śląskie przekazało 500 000 zł.
– Program „Śląskie Diamenty” to nowatorskie i niezwykle ważne przedsięwzięcie, dzięki któremu naszym sportowcom zapewniona została precyzyjna diagnostyka. Jest to bardzo istotne, zwłaszcza dla młodych ludzi, którzy dopiero zaczynają swoją karierę zawodową, a dzięki kompleksowym badaniom będą w stanie lepiej zadbać o swoje zdrowie i dopasować treningi do indywidualnych potrzeb. Ze strony Województwa Śląskiego jest to kolejny projekt, który przyczynia się do rozwoju sportu w naszym regionie i wspierania naszych mistrzów sportowych – podkreśla Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.
Do badań zakwalifikowani zostali medaliści Mistrzostw Polski w dyscyplinach olimpijskich, które przynoszą województwu śląskiemu najwięcej medali. Są to dyscypliny takie jak pływanie, szermierka, lekkoatletyka, judo, kajakarstwo, biathlon czy boks. Dzięki wsparciu marszałka Jakuba Chełstowskiego sportowcy objęci programem oraz ich trenerzy otrzymali również dodatkowe informacje na temat tego, jak jeszcze lepiej trenować i osiągać kolejne sukcesy. Łącznie przebadanych zostało kilkaset osób.
– Częścią współczesnej medycyny sportowej są systematyczne badania kardiologiczne, które pozwalają na utrzymanie optymalnej formy oraz zapewniają maksymalne bezpieczeństwo zawodników tak w trakcie treningów, jak i zawodów – wyjaśnia Krzysztof Milewski, ordynator Oddziału Kardiologii w bielskiej placówce Grupy American Heart of Poland. Kardiologia sportowa to obecnie jeden z kierunków rozwoju Grupy American Heart of Poland, który doskonale uzupełnia dotychczasowe portfolio firmy, pozwalając na kwalifikowanie zawodników i pacjentów do aktywności sportowej i rekreacyjnej oraz łączenie zdrowego trybu życia, profilaktyki i rehabilitacji kardiologicznej – tłumaczy profesor.
Wśród najważniejszych założeń „Śląskich Diamentów” znajduje się wsparcie dla młodych sportowców oraz rozwój talentów potencjalnych mistrzów, stąd też w pierwszym, pilotażowym roku programu badaniami zostali objęci sportowcy w kategoriach: młodzik, junior młodszy, junior starszy i młodzieżowiec. Tym samym „Śląskie Diamenty” bardzo dobrze wpisują się w szersze działania Akademickiego Związku Sportowego Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, który pozostaje jednym z wiodących klubów w kraju.
– Mamy nadzieję, że ten unikatowy program, ze względu na zasięg, okaże się sukcesem i będziemy mogli go w przyszłości kontynuować i pomagać w jak najszerszym zakresie sportowcom z naszego województwa – podsumowuje rektor AWF Katowice prof. dr hab. Grzegorz Juras.