Palenie tytoniu jest śmiertelnym nałogiem; osoba paląca traci przeciętnie 10 lat życia. Ponadto, palenie jest uznaną przyczyną wielu chorób i odpowiada za 50% wszystkich możliwych do uniknięcia zgonów u palaczy, z których połowę stanowią zgony z powodu chorób sercowo-naczyniowych.
Palenie tytoniu przyspiesza rozwój miażdżycy, nasila procesy zakrzepowe, niekorzystnie oddziałuje na funkcję śródbłonka, funkcję płytek krwi, poziom cholesterolu.
Chociaż możliwa jest całkowita lub częściowa odwracalność kilku z tych efektów, to powstanie blaszki miażdżycowej nie jest całkowicie odwracalne i dlatego należy za wszelką cenę i jak najwcześniej eliminować nałóg palenia. Zaprzestanie palenia po zawale jest potencjalnie najskuteczniejszym ze wszystkich środków prewencyjnych! Papierosy elektroniczne (e-papierosy) mogą być przydatne w zaprzestaniu palenia tytoniu, jednak powinny być objęte takimi samymi restrykcjami jak zwykłe papierosy. Bierne palenie tytoniu niesie ze sobą istotne ryzyko; palenie tytoniu przez współmałżonka lub narażenie w miejscu pracy zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych o ok. 30%.