7 lipca obchodzony jest Światowy Dzień Czekolady

W związku z tym, nie mogliśmy nie wspomnieć o niej i zapytaliśmy Ewę Glońską-Strączek, pielęgniarkę, psychodietetyczkę i pedagoga zdrowia, Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Bielsku-Białej, Grupy American Heart of Poland m.in. o walory zdrowotne tego słodkiego przysmaku.

 

Czekolada, z pewnością jest to jeden z najbardziej empatycznych łakoci. Uwielbiamy ją za smak i zapach. Czy czekolada jest zdrowa dla serca?

 

Swoje wyjątkowe właściwości zawdzięcza przede wszystkim kakao – podstawowemu składnikowi używanemu w jej produkcji. Zawarte w nim flawonoidy wykazują zdolność do zmniejszania stężenia LDL-cholesterolu (tzw. złego cholesterolu) i trójglicerydów, zwiększenia stężenia HDL-cholesterolu (tzw. dobrego cholesterolu), obniżania ciśnienia tętniczego krwi i ograniczania powstawania w organizmie czynników prozapalnych. Wszystkie te działania wpisują się w obszar ograniczania czynników ryzyka występowania chorób sercowo-naczyniowych. Gorzka czekolada ma również wpływ na nasz poziom skupienia, stymulując pracę mózgu. Umysł pobudza również obecna w niej pirazyna, wpływająca na zdolność koncentracji.

 

Mamy bardzo duży wybór czekolad. Gorzka, mleczna, z oreo, z nadzieniem. Która z nich jest najzdrowsza?

 

Najzdrowszym wyborem jest czekolada gorzka, która stanowi źródło magnezu, żelaza, cynku, antyoksydantów i polifenoli. Zawiera także teobrominę i wapń. Dodatkowo gorzka czekolada ma znacznie mniej kalorii od czekolady mlecznej, a jej spożycie wpływanna spowolnienie trawienia, czym wywołuje uczucie sytości.

 

Jak to mówią, „czekolada nie pyta, czekolada rozumie”. Z pewnością jest to jeden z najbardziej empatycznych łakoci. Czy rzeczywiście poprawia humor?

 

Czekolada może nas wprawić w dobry nastrój dzięki zawartości tryptofanu, odpowiedzialnego za podnoszenie poziomu serotoniny w mózgu. Już sam jej zapach i smak wyzwalają duże dawki szczęścia. Dodatkowo spożywanie pokarmów zasobnych w tryptofan w godzinach wieczornych ułatwia zasypianie.

 

Skład czekolady, czyli jak czytać słodkie etykiety?

 

Czekolada powinna mieć jak najwyższą zawartość kakao i tylko kilka innych składników. Dobra czekolada zawsze będzie miała podane kakao na pierwszym miejscu. Zawartość tego składnika wpływa nie tylko na jej smak, ale też na posiadane właściwości zdrowotne, dlatego im więcej tym lepiej. Najbardziej wartościowa zawiera co najmniej 70 proc. miazgi kakaowej, są też takie, które mają jej 90 proc. W bardzo dobrej czekoladzie nie powinno być sztucznego emulgatora E 476, czyli polirycynooleinianu poliglicerolu. Jest to związek chemiczny, półsyntetyczny. Czekolada nie powinna też zawierać sztucznych aromatów. Warto pamiętać, że można wybrać produkt, który nie zawiera oleju palmowego, nie jest on niezbędny w tym produkcie.

 

A co z czekoladą bez cukru?

 

Dostępne są czekolady słodzone alternatywnymi substancjami, np. słodzikiem pozyskiwanym ze stewii, czy innymi substancjami takimi jak maltitol, erytrytol, tagatoza czy ksylitol. Te wymienione produkty wyróżniają się mniejszą kalorycznością i indeksem glikemicznym w porównaniu do tradycyjnego cukru. Taka czekolada ma bardzo podobne właściwości do standardowej odmiany. Warto wiedzieć, że do wykonania tabliczek niezawierających cukru wykorzystuje się więcej kakao, czyli jest zdrowsza.

 

Ile kostek czekolady można zjeść?

 

To pytanie na pewno zadają sobie wszyscy miłośnicy czekolady. Niestety, czekolada ma dużą wartość energetyczną. Spożywanie jej nawykowo w większych ilościach wiąże się oczywiście z ryzykiem przybrania na wadze, a nadwaga i otyłość zwiększają z kolei ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Spożywanie 1-2 kostek czekolady dziennie nie wpłynie negatywnie na masę ciała, natomiast wzbogaci jadłospis o antyoksydanty, takie jak polifenole, a także witaminy z grupy B oraz składniki mineralne, m.in. żelazo, magnez, cynk, selen i potas. A dziś, 7 lipca, czyli w Światowy Dzień Czekolady zdecydowanie można po nią sięgnąć.