Na obecną chwilę w Uzdrowisku Ustroń należącym do Grupy American Heart of Poland przebywa ok. 225 uchodźców, w tym prawie 120 dzieci. W ramach pomocy na granicę polsko-ukraińską przez kilka miesięcy co drugi dzień wysyłanych było 15 000 kanapek. W Uzdrowisku Ustroń rodzinom z dziećmi zapewniono wszystko, co jest niezbędne do codziennego funkcjonowania.
Grupa American Heart of Poland zaangażowała się w pomoc dla Ukrainy od samego początku wybuchu wojny. Dla gości z Ukrainy zapewnione zostały zajęcia terapeutyczne, zakwaterowanie, wyżywienie, pomoc medyczna, wsparcie tłumacza w uzupełnianiu dokumentów, rehabilitacja, lekcje języka polskiego.
– Już w kilka godzin po wybuchu wojny, jeszcze przed ogłoszeniem rządowego planu pomocy, wiedzieliśmy, że musimy zrobić wszystko co w naszej mocy, by pomóc naszym wschodnim sąsiadom w obliczu tej tragedii. W ciągu kilku pierwszych dni po wybuchu wojny trafiły do nas matki z dziećmi oraz młodzież i dzieci z domów dziecka z okolic Doniecka. Priorytetem było nie tylko zorganizowanie miejsc dla osób, które będą uciekać z ogarniętej wojną Ukrainy, ale też zapewnienie im odpowiedniej opieki medycznej i psychologicznej– mówi Adam Szlachta, prezes Zarządu Grupy American Heart of Poland.
Schronienie dla rodzin oraz dzieci z ukraińskich domów dziecka
Pierwsze osoby z Ukrainy przybyły do Uzdrowiska Ustroń już w cztery dni po wybuchu wojny – były to trzy Ukrainki z dzieckiem. 1 marca dotarły natomiast pierwsze autokary z dziećmi z domów dziecka z Doniecka.
– Kiedy przyjechaliśmy tutaj, do Sanatorium „Narcyz”, wydawaliśmy się tacy bezbronni i zdezorientowani, nasze rodzinne domy zostały porzucone, a oczy dzieci wypełniał strach przed zniszczeniami i wybuchami, które widziały – wspomina Olena Tsarenko, dziennikarka, matka niepełnosprawnego dziecka. – Dziękujemy każdemu pracownikowi, który na co dzień troszczy się o życie najsłabszych – dzieci z Ukrainy, które ucierpiały w wyniku wojny. W czasie II wojny światowej tych, którzy ratowali ludzi przed faszyzmem, nazywano Sprawiedliwymi Świata. Teraz historia się powtarza, a Sprawiedliwymi Świata są Polacy, którzy udzielili schronienia Ukraińcom. Anioły na Ziemi mają skrzydła – to Wasze ręce i ręce pracowników, którzy codziennie opiekują się kilkuset osobami z Ukrainy – podkreśla.
We współpracy z Ośrodkiem Edukacyjno-Rehabilitacyjno-Wychowawczym w Ustroniu-Nierodzimiu dla dzieci został uruchomiony kompleksowy program terapeutyczny. Dzięki wsparciu Ośrodka zakupiony został m.in. elektryczny wózek inwalidzki dla jednej z podopiecznych, sprzęt ortopedyczny służący do pionizacji dzieci, a także wyposażenie potrzebne im w codziennym życiu, jak np. plecaki szkolne czy buty.
Zatrudniona została też wykwalifikowana kadra psychologów i pedagogów pochodzenia ukraińskiego, by złagodzić stres w nowym miejscu. Dzieci mają zapewnione miejsce do nauki i wypoczynku, salę zabaw z interaktywną podłogą, salę gier oraz ciche pomieszczenie do zabawy z interaktywnym monitorem.
Utworzono zbiórkę pieniędzy oraz uruchomiono infolinię w języku ukraińskim i polskim
Od samego początku wybuchu wojny pomoc płynęła również do Ukrainy. W kilka dni wyruszył konwój z pomocą do polsko-ukraińskiego przejścia granicznego w Korczowej. Na miejscu otworzono punkt informacyjno-koordynacyjny, zapewniony transport do Uzdrowiska Ustroń.
Dzięki współpracy z Caritas i lokalnymi dostawcami przez kilka miesięcy trzy razy w tygodniu na granicę trafiało blisko 15 000 kanapek przygotowanych przez wolontariuszy i pracowników Uzdrowiska Ustroń.
Szeroka współpraca i wsparcie
Jak podkreśla Wojciech Budzowski, prezes Zarządu Uzdrowiska Ustroń, pomoc na tak szeroką skalę nie byłaby możliwa bez wsparcia innych firm, fundacji, lokalnych dostawców. Pomagali oni m.in. w wyposażeniu sal dla dzieci, dostarczali wodę w butelkach, zapewniali ubrania, sprzęt oraz środki chemiczne do utrzymania czystości, przekazywali środki finansowe. Cały czas Uzdrowisko Ustroń było i jest nadal w stałym kontakcie ze stroną samorządową.
– Pomoc naszym wschodnim sąsiadom w obliczu tragedii wojny to da nas wszystkich ogromne wyzwanie. Jestem dumny z empatii naszych mieszkańców i lokalnych podmiotów z tego, jak każdego dnia okazują serce i wsparcie potrzebującym. Bardzo się cieszę, że w tym ciężkim czasie goście z Ukrainy mogli znaleźć w naszym powiecie spokojne schronienie i namiastkę domu – mówi starosta cieszyński Mieczysław Szczurek.
Bezpłatna badania dla Ukraińców
Grupa American Heart of Poland świadczy dla obywateli Ukrainy również bezpłatną pomoc medyczną. Opieka kardiologiczna jest tutaj szczególnie ważna, ponieważ silny i długotrwały stres, spowodowany wojną i koniecznością ucieczki, może przyczyniać się m.in. do niedokrwienia mięśnia sercowego. Dodatkowo niektórzy z Ukraińców zmagali się już wcześniej z chorobami układu krążenia, ale w obliczu zajść wojennych musieli przerwać leczenie – do nich również kierowana jest pomoc kardiologów.
Obecnie Grupa American Heart of Poland, wspólnie z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Pacjentów „EcoSerce”, prowadzi bezpłatne badania dla Ukraińców w Polsko-Amerykańskich Klinikach Serca w Bielsku-Białej. Oferowane są kompleksowe pakiety kardiologiczne i konsultacje lekarskie.
Jak możesz pomóc?
Wszystkie osoby, który chciałyby nadal wspierać uchodźców przebywających obecnie w Uzdrowisku Ustroń mogą wziąć udział w zbiórce darów. Szczególnie wskazane są środki chemiczne i produkty suche, takie jak makarony, ryże, mąki, kasze, herbaty, itp. Można je przynosić do Uzdrowiska Ustroń, ul. Sanatoryjna 1.