KOS-zawał, czyli kompleksowa opieka kardiologiczna dla pacjentów po zawale serca. Co to oznacza dla pacjenta?

Zawał serca dotyczy około 80 000 ludzi w Polsce, a program KOS-zawał przynosi bardzo dobre rezultaty – przedłuża życie pacjentów. Aż o 30 proc. zmniejsza ryzyko zgonu w pierwszym roku po przebytym zawale serca. Niestety, wciąż za mało pacjentów z niego korzysta. W celu przedstawienia możliwości, jakie ma pacjent po zawale serca przygotowaliśmy m.in. film edukacyjny, aby pokazać jak program KOS-zawał działa w praktyce. Film będzie służył zwiększeniu świadomości społecznej.

 

Swoją historią i doświadczeniem, związanym z uczestnictwem w programie KOS-zawał, dzielą się pacjenci, którzy zachorowali na zawał serca w różnym wieku. Głos zabierają również kardiolodzy, w tym ordynator tyskiego oddziału, Grupa American Heart of Poland.

 

– Zawał serca dotyczy około 80 000 ludzi w Polsce. To jest ogromna liczba, z czego niestety część chorych w pierwszym roku umiera. Dlatego pacjentom po zawale serca należy zapewnić ciągłą opiekę w każdym możliwym zakresie. Realizujemy ją praktycznie natychmiast, ponieważ czas gra ogromną rolę. Program KOS-zawał to bezcenne narzędzie, żebyśmy mogli pomagać chorym wrócić do aktywności zawodowej i pełnego, godnego życia – mówi kardiolog, Maciej Pruski.

 

O istocie rehabilitacji kardiologicznej mówi Kinga Ekiert, koordynator rehabilitacji Uzdrowiska Ustroń, Grupa American Heart of Poland, która na co dzień dba o kondycję podopiecznych programu KOS-zawał.

 

W 17 placówkach Grupy realizowany jest program KOS-zawał, kompleksowej opieki nad pacjentem po zawale mięśnia sercowego w ramach NFZ.