Światowy Dzień Higieny Rąk

Zjednoczmy się dla bezpieczeństwa, myjmy ręce to hasło tegorocznego Światowego Dnia Higieny Rąk. Święto ustanowione przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jest skierowane przede wszystkim do podmiotów medycznych, gdzie higiena rąk jest szczególnie ważna i może zaważyć na czyimś życiu.

 

Ręce to ważne „narzędzie” w pracy personelu medycznego. To one operują, pielęgnują, myją, nacierają, masują, dlatego tak ważna jest odpowiednia higiena. Dzisiejsze święto to również doskonała okazja, żeby pokazać Wam jak dbamy na co dzień o higienę rąk dbając o Wasze zdrowie, bezpieczeństwo, jak i nasze środowisko pracy. Lekarze i personel medyczny to niejedyne osoby, które powinny pamiętać o tym zdrowym nawyku. Przypominamy, że każdy powinien dbać o higienę rąk. Na co dzień dotykamy wszystko i wszędzie: klamki, poręcze, banknoty, bankomaty, terminale do kart kredytowych, długopisy, telefony, klawiatury, myszki, przyciski w windzie, poręcze w autobusie i tramwaju, pieniądze, koszyki sklepowe, zwierzęta i wiele innych rzeczy i powierzchni. To właśnie na tych powierzchniach roi się od bakterii. Drobnoustroje te (m.in. rotawirusy, norowirusy, enterowirusy, salmonellozy, gronkowce, pałeczki jelitowe – m.in. Escherichia coli) posiadają dwie wspólne cechy – są niewidoczne „gołym okiem” i łatwo się przenoszą z jednej części ciała na inną, np. z rąk do ust, prowadząc do wirusowych i bakteryjnych zakażeń jelitowych, śluzówki jamy ustnej, a także do zatruć pokarmowych, wirusowego zapalenia wątroby typu A (żółtaczka pokarmowa), zakażenia owsikami.

 

Wykształcenie nawyku mycia rąk (z użyciem mydła) przed jedzeniem i po skorzystaniu z toalety może ocalić więcej istnień ludzkich.
Dlatego życzymy wszystkim czystych, bezpiecznych rąk!